Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите обаче ще посрещнат фадромите с жива верига, а правозащитни организации са сигнализирали за случая Европейския съд по правата на човека.
"Не сме мигнали. Чакахме фадромите. Така и не влязоха. Децата питат дали да тръгнат на училище. Няма какво да им отговорим. Опаковахме си багажа", сподели пред БНР Бойко Шопов, баща на три деца, който е роден в махалата.
"От години живеем в много сериозен тормоз. Въздухът, който дишаме, е токсичен. Ежедневно горят всякакви гадости. Нашите деца са гонени, нападани, обиждани, крадат им се колелата. Не можем вечер да спим от музика. Страх ни е да се прибираме късно вечер", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Христина Янкулова, която е подавала многобройни сигнали и жалби за случващото се в ромската махала.
Сегашните им домове – бараки, незаконно свързани с вода, с ток, на практика са опасни, заяви тя. По думите ѝ, жилищата в "Ботунец", които са предлагани на жителите на махалата, дори да имат нужда от ремонт, поне няма да са опасни.
Жителите на гетото се заканват да спрат машините с жива верига. Жилищата в квартал "Ботунец", към които ги насочват от районната администрация на "Илинден", са негодни, твърдят излезли на протест пред сградата на Столичната община в петък.
"В момента общината е безсилна да настани поне най-уязвимите семейства някъде, където и да е. Ние не сме тук, за да запазим махалата, напротив - искаме това гето наистина да го няма, но да има алтернатива хората къде да бъдат настанени."
"Работим всички. Децата учат, възпитани са. Не крадат. Оставаме без дом, защото кметът си играе с народа години наред. Той постоянно ги лъже, че ще бъдат настанени. Къде ги настаняваме? В кризисни центрове? Само майки с деца, а мъжете къде да ходят? И то за по един два месеца. Защо?"
Категорично гетото ще бъде премахнато и всичко ще бъде разчистено. Имаме планина от боклук и в река Суходолска, казва районният кмет Емил Бранчевски за предстоящото събаряне "на тези незаконни самоделно сглабяни колиби".
Той обаче е категоричен, че хората не остават без дом и описва предлаганите жилища в район "Кремиковци" като обитаеми.
Според него има опит за "политическо отвличане" на тема, която е на дневен ред от десетилетия. Бранчевски оспорва, че става дума за 200 души и уточнява, че става дума за 62-ма, които са били преброени през февруари. Освен това са били установени лица с адресна регистрация в други райони.
Вече има настанени семейства приоритетно, които са в рисковите групи, уверява районният кмет.
"В нашия район настанихме семейства с повече деца и тези, които посещават образователни заведения в района."
В петък вечер Европейският съд по правата на човека е разпоредил привременни мерки, затова и в момента събарянето не е започнало, обясни за БНР адвокат Диана Драгиева от Българския хелзинкски комитет.
Драгиева смята, че гетото в този му вид не бива да остава там. Във връзка с предложените за настаняване жилища в Ботунец обаче тя посочи, че по документи те са без ток, ВиК инсталация и без входни врати.
Ситуацията е травматична за децата, които са засегнати, коментира Мария Методиева от Тръста за социална алтернатива.
По думите ѝ, случаят в "Илинден" не е изолиран, тези случаи се повтарят през годините и липсва системно решение на проблема.
"Необходима е национална жилищна стратегия, която да е социално справедлива."
Всички гледни точки чуйте в звуковия файл.
Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности. Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..