Пожари достигнаха до колонията от пеликани в Защитената местност "Калимок-Бръшлен". За огнища, разпалвани последователно в няколко дни в землищата на тутраканските села Цар Самуил и Нова Черна, алармираха от Сдружение на туризма в Тутракан.
Над 5 600 дка тръстика, суха растителност и единични дървета бяха засегнати само при първия от пожарите.
В Защитена местност "Калимок-Бръшлен" се намира една от трите гнездови колонии на къдрогравия пеликан у нас.
По информация от Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ от пожарите в края на март са изгорели около 13 000 дка растителност – основно огромни тръстикови масиви.
В борбата с огъня се включват и екипи на пожарната, и от Сдружението за развитие на туризма в Тутракан. А местността е такава, че трудно може да влезе там техника, която да помогне, заяви Кристиян Якимов, от Сдружението за развитие на туризма. Според него пожарите са умишлено запалени.
Свободните площи, за които става въпрос, са всъщност част от Защитената местност "Калимок-Бръшлен" и са под управлението на Министерството на околната среда и водите.
Преди година БДЗП и Сдружението за развитие на туризма в Тутракан изградиха по проект платформи, където да гнездят пеликаните. Поставени бяха и макети, които да привличат птиците.
По информация от екоинспекцията в Русе - не са установени загинали птици, но предвид това, че водоплаващите са в гнездови период, опасността е голяма.
"Единствено посоката на вятъра е тази, която е спасила пеликаните да не бъдат достигнати от огъня", коментира Кристиян Якимов.
Ниското ниво на водата е причина на платформата да са само 30 гнездящите двойки.
Топлата зима пък е причина от Сдружение на туризма да не успеят да монтират и втора платформа.
Пеликаните са пристигнали вместо в края на януари, още в края на декември. Но има и добра новина. Излюпени са първите малки пеликанчета.
Репортаж на Незабравка Кирова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Расте недоволството срещу разполагането на ветрогенератори в Осоговската планина по пътя на основния маршрут към връх Руен . Кюстендил e на крак срещу изграждането на ветроенергиен парк. За 14.00 ч. пред Общината е заявен протест. По това време общинските съветници ще гласуват за инвестиционното намерение на софийско дружество да изгради..
Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..
Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..
Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..