Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Виетнамците учат стихотворения за България", казва фотографът

С Азия в сърцето - какви гледки засне Минко Михайлов за втората си изложба

Шоколадови хълмове и очи, колкото грейпфрут - това са само част от загадките, които фотографът представя в Пловдив

"Азия е далечна дестинация, но на моменти човек я чувства много близка", казва фотографът Минко Михайлов, който откри в Пловдив втората си самостоятелна изложба, озаглавена "Азия". Изложбата включва пейзажи, портрети и репортажни кадри.

41 снимки пренасят зрителите в Камбоджа, Виетнам, Тайланд, Филипините, Лаос, Мианмар и Обединените арабски емирства.

Камбоджа

"Камбоджа е много интересна държава. Човек, като отиде там, особено първите години след като се възстанови и започна като демократична държава, виждаш как се строи нова система буквално от нищото. Докато бях там, вървеше реклама на кисело мляко "България". Хората ни свързваха с нещо позитивно, защото си го обичат", разказа фотографът в предаването "Изотопия".

"От всички тези държави виетнамците приемат България като изключително близка държава. Имам чувството, че на моменти повече от нас. В тяхната система, образователна, България е много широко застъпена. Учат дори стихотворения за България. Едни виетнамци ми бяха казали, че ги участ наизуст. За българската роза, за Карлово и за Казанлък."

Тайланд

Минко Михайлов е биолог и преподавател по фотография. За посещението си във Филипините – архипелаг с над 7 000 острова, си набелязал предварително "острови с интересни неща". На един от островите е заснел т.нар. Шоколадови хълмове.

"Стотици хълмове, хиляди, естествени образувания. В края на сухия сезон тревата там става естествено кафява, а околностите, които са джунгла, си остават зелени. И те остават точно като едни шоколадови топки в зелено море. В края на сухия сезон гледката е феноменална."

Мианмар

Там живеят и едни от най-малките примати в света, които тежат около стотина грама и се побират в човешка шепа.

"Нощен хищник с огромни очи. Държат рекорд в животинското царство сред бозайниците като съотношение очи спрямо глава. Направено е сравнение – при човека, ако беше запазено това съотношение, очите трябваше да са колкото грейпфрут."

Михайлов сподели, че обичайно пътува в сухия сезон.

"Във Филипините имахме "честта" да попаднем в тропичен циклон, който ни застигна. Два дена не излязохме от бунгалото."

Мароко

Минко Михайлов е носител на медали от международни конкурси. Връща се отново на места, които го впечатляват. Така е например с Мароко.

"Не бях ходил в северната част, където е Синият град - Шефшауен. Останах много очарован. Изключително красив, колоритен, гостоприемен град. Другото, което не ми се беше случвало в Мароко, беше пясъчна буря в пустинята. И това ни се случи. После няколко дена си вадих пясък от ушите."

ИсландияФотографията създава приятелства, вярва той.

По стъпките на Минко Михайлов може да тръгнете и в звуковия файл.  

Снимки: Минко Михайлов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55