Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Виетнамците учат стихотворения за България", казва фотографът

С Азия в сърцето - какви гледки засне Минко Михайлов за втората си изложба

Шоколадови хълмове и очи, колкото грейпфрут - това са само част от загадките, които фотографът представя в Пловдив

"Азия е далечна дестинация, но на моменти човек я чувства много близка", казва фотографът Минко Михайлов, който откри в Пловдив втората си самостоятелна изложба, озаглавена "Азия". Изложбата включва пейзажи, портрети и репортажни кадри.

41 снимки пренасят зрителите в Камбоджа, Виетнам, Тайланд, Филипините, Лаос, Мианмар и Обединените арабски емирства.

Камбоджа

"Камбоджа е много интересна държава. Човек, като отиде там, особено първите години след като се възстанови и започна като демократична държава, виждаш как се строи нова система буквално от нищото. Докато бях там, вървеше реклама на кисело мляко "България". Хората ни свързваха с нещо позитивно, защото си го обичат", разказа фотографът в предаването "Изотопия".

"От всички тези държави виетнамците приемат България като изключително близка държава. Имам чувството, че на моменти повече от нас. В тяхната система, образователна, България е много широко застъпена. Учат дори стихотворения за България. Едни виетнамци ми бяха казали, че ги участ наизуст. За българската роза, за Карлово и за Казанлък."

Тайланд

Минко Михайлов е биолог и преподавател по фотография. За посещението си във Филипините – архипелаг с над 7 000 острова, си набелязал предварително "острови с интересни неща". На един от островите е заснел т.нар. Шоколадови хълмове.

"Стотици хълмове, хиляди, естествени образувания. В края на сухия сезон тревата там става естествено кафява, а околностите, които са джунгла, си остават зелени. И те остават точно като едни шоколадови топки в зелено море. В края на сухия сезон гледката е феноменална."

Мианмар

Там живеят и едни от най-малките примати в света, които тежат около стотина грама и се побират в човешка шепа.

"Нощен хищник с огромни очи. Държат рекорд в животинското царство сред бозайниците като съотношение очи спрямо глава. Направено е сравнение – при човека, ако беше запазено това съотношение, очите трябваше да са колкото грейпфрут."

Михайлов сподели, че обичайно пътува в сухия сезон.

"Във Филипините имахме "честта" да попаднем в тропичен циклон, който ни застигна. Два дена не излязохме от бунгалото."

Мароко

Минко Михайлов е носител на медали от международни конкурси. Връща се отново на места, които го впечатляват. Така е например с Мароко.

"Не бях ходил в северната част, където е Синият град - Шефшауен. Останах много очарован. Изключително красив, колоритен, гостоприемен град. Другото, което не ми се беше случвало в Мароко, беше пясъчна буря в пустинята. И това ни се случи. После няколко дена си вадих пясък от ушите."

ИсландияФотографията създава приятелства, вярва той.

По стъпките на Минко Михайлов може да тръгнете и в звуковия файл.  

Снимки: Минко Михайлов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16