Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Сарийски: Само правителството ще усети ефекта от мерките

Снимка: Мария Филева

"Само правителството ще усети ефекта от обявените по-рано през седмицата мерки. Това не са мерки, а антимерки. Наливането на пари на калпак постига един ефект - увеличаване на инфлацията. Навсякъде се водят пазарлъци и временно ще се тушира напрежението".

Това каза пред БНР макроикономистът доц. Григор Сарийски от Икономическия институт на БАН.

По думите му с намаляване на ДДС и акцизи на горивата най-богатите 10% българи ще получат 20 пъти повече пари в сравнение с най-бедните 10%.

"Единствената що-годе разумна проектомярка - въвеждането на социалните тарифи, за да може парите да бъдат насочени към онези, които имат наистина нужда, беше най-критикувана".

И допълни, че най-важният икономически проблем не е адресиран от управляващите - продоволствената криза.

"Ако тази криза настъпи, тогава да се структурират мерки е абсурдно... Трябва да бъде въведена система за контрол на житото и санкции при големи отклонения от средните количества, поддържани през годините. Ако имате прекалено бързо намаляване на наличностите в складовете, значи ускорено изнасяте и това е заплаха от зърнена криза. Ако има рязко увеличение на наличността в складовете, това означава презапасяване, което също ще доведе до криза".

В предаването "Политически НЕкоректно" макроикономистът допълни, че за първи път в историята има най-голямо разминаване между инфлационните темпове и основната лихва на Европейската централна банка, а "това пар екселанс генерира инфлация".

Доц. Сарийски подчерта, че България е особено зависима от вноса на руски горива и този дефицит ще се усети особено силно:

"Има експерти, които постоянно обясняват колко много залежи има в България. Изявленията на българското правителството, че ще се дерусифицираме с максимално бързи темпове, ме навеждат на мисълта, че правителството има основание да предполага, че ще има остър дефицит, което ще доведе до отваряне на проектите, замразени от дълги години. Когато нещо се прави на пожар, винаги е катастрофално. Видяхме го с приватизацията през 90-те, сега ще го видим с добива на горива".

Той посочи, че еврозоната започва да се клати, а колкото по-бързо в нея влязат нови страни, толкова по-добре.

"Влизайки в еврозоната, от там не можеш да излезеш. Все повече страни - Румъния, Полша, Унгария се дърпат, защото не са сигурни как ще изглежда еврозоната през другата седмица... ЕС много лесно променя правилата си и това притеснява страните, които са извън еврозоната, за да поискат да влязат в нея".

Мнението на макроикономиста е, че кризата у нас вече е факт, но се прави всичко възможно да не бъде отчетена:

"Ефектите от конфликта в Украйна ще усещаме тепърва. Има натрупано инфлационно напрежение. Погледнете цените на производител в селското стопанство и цените на производител в преработващата промишленост. При едните има 25% ръст, при другите 36%. През следващите няколко месеца цялото това натрупано напрежение ще се пренесе върху крайните цени и българите ще започнат да си купуват по-малко".

Интервюто с доц. Григор Сарийски можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20