Годишните награди „Варна“ ще бъдат тържествено връчени на 23-ти май от 11 ч. в Юнашкия салон. Общо 28 личности и колективи с ярки постижения в сферата на културата, науката и образованието ще бъдат удостоени с награди, след решение на Общинския съвет.
В категория „Изобразителни изкуства“ победители са Цветан Кръстев и екипът на галерия „Арт Маркони“, а в раздел „Архитектура“ – арх. Владимир Попов.
Индивидуалният приз в раздел „Театър“ отива при актьора Стоян Радев, а колективната награда – при Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ и на Държавния куклен театър. Варненската опера получава признанието в категория „Опера“.
В раздел „Журналистика“ призьори са фотожурналистът Красимир Делчев и екипът на Регионален телевизионен център - Варна.
В разделите „Музика“, „Танц“ и „Кино“ тази година няма номинации. В категория „Литература“ е предложен екипът на Държавен архив във Варна, но по желание на колектива номинацията беше оттеглена.
Трима професори и четири научни колектива са тазгодишните носители на награда „Варна“ в областта на науката и висшето образование.
Индивидуалната награда в сферата на хуманитарните науки и е за проф. д-р ист.н. Иван Русев, преподавател в Икономически университет - Варна. Колективният приз е за Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ - Варна, който тази година празнува 60 г.
В областта на природните науки престижното отличие получават проф. д-р Теменуга Стоева и творчески колектив с ръководител капитан I ранг проф. д-р Мирослав Цветков от ВВМУ „Никола Вапцаров“.
Още два колектива от Военноморското училище ще бъдат отличени с награда „Варна“. Това са творческите екипи с ръководители проф. д-р Юрий Дачев и проф. д.т.н. Николай Джагаров, които получават признанието съответно в сферата на обществените и на техническите науки.
Носителят на отличието в областта на обществените науки е проф. д.ю.н. Иван Русчев от Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. В сферата на техническите науки тази година няма индивидуален носител на наградата.
В системата на предучилищното и основното образование номинациите са 11. Трима ученици и трима учители ще получат индивидуални награди. С престижното отличие ще бъдат удостоени и колективите на пет варненски училища и детски градини.
Александър Русев от Първа езикова гимназия и Габриела Нейчева от IV Езикова гимназия „Фредерик Жолио-Кюри“ са „Ученици на годината“ в областта на общообразователната подготовка. Техният връстник Пьотр Нестеров от Спортното училище „Георги Бенковски“ е носител на приза „Ученик на годината” в областта на професионалната подготовка.
„Учител на годината” в областта на обслужващите звена става Галина Станишева, старши учител по музика и диригент на детски хор „Добри Христов“ в ЦПЛР - Общински детски комплекс - Варна. Учителката по история и цивилизации в Първа езикова гимназия Нела Димова печели наградата в категория „Учител на годината” в областта на средното образование. Христинка Тодорова, главен учител по професионална подготовка във Варненска търговска гимназия „Георги Стойков Раковски“, е победител в раздел „Учител на годината” в областта на професионалната подготовка“.
Тази година в категориите „Учител на годината” в областта на предучилищното и основното образование няма номинации.
В раздел „Колектив на годината” в областта на предучилищното образование“ награда „Варна“ отива при ДГ № 38 „Маргаритка“ и ДГ № 23 „Иглика“. Отличието в категория „Колектив на годината” в областта на основното училищно образование и обслужващите звена е за екипите на III ОУ „Ангел Кънчев“ и ОУ „Петко Р. Славейков“. Специалното училище за ученици с нарушено зрение „Проф. д-р Иван Шишманов“ е носител на наградата в категория „Колектив на годината” в сферата на средното училищно образование и обслужващите звена.
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Наскоро представи и първата си книга "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. „Следвам път, пълен с хубави неща. Когато излъчваш хубаво, хубаво те..
"За мен един от съвременните истински будители на България беше генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов, защото на него дължим реставрацията на българската Желязна църква край Босфора и възстановяването на дейността на Българското неделно училище в Истанбул , каза за БНР режисьорът Стилиян Иванов . "Възстановяването на..
Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
"Това е доста ярко послание към българското общество. Това послание ни казва, че който е зависим, той отива при Пеевски ". Това коментира пред БНР..
Убеден съм, че животът на Пеевески в политиката няма хоризонт повече от 1 – 2 мандата. Бяхме 45 години в комунизъм и ни трябват още 45 за новите..