Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Витанов: Натискът за РСМ е контрапродуктивен, ще създаде антиевропейски настроения

Единствено България, вземайки идеологическо решение за газа, нямаше подготвен план Б, смята евродепутатът

Петър Витанов
Снимка: БНР

Българските евродепутати са гласували против текст в годишен доклад на Европейския парламент, който е неизгоден за българската позиция за Северна Македония, но текстът е получил голяма подкрепа. Докладът призовава за незабавно начало на преговорите със Северна Македония и Албания за присъединяване към Европейския съюз.

"Намери място крайно неизгоден за българската позиция текст – че двустранните спорове трябва да бъдат решавани отделно от интеграционния процес", посочи в интервю за БНР евродепутатът Петър Витанов от Прогресивния алианс на социалистите и демократите. Той уточни, че всяка година се прави опит този текст да бъде вкаран.

"Досега винаги сме успявали било то чрез индивидуални разговори, било чрез общи усилия - да неутрализираме подобни искания. Този път, уви, този текст намери широка подкрепа от всички политически семейства. Така че това е още една форма на натиск."

"Този натиск е сам по себе си контрапродуктивен, защото българското общество ще остане с убеждението, че е притиснато и това ще създаде допълнителни антиевропейски настроения", заяви Петър Витанов в предаването "Преди всички".

Според евродепутата причина за промяната на нагласите е главно Украйна. Витанов разположи въпроса за членството на Северна Македония в контекста на европейската перспектива на Киев да получи европейска перспектива на фона на това, че страни от Западните Балкани чакат начало на преговорния процес от 15 години.

"И самите те ще си кажат - трябва да ни бомбардират държавата ли, за да ни допуснат."

Ако има отстъпление от позицията на България, дори ако премиерът реши да направи крачка в тази посока, това няма да намери подкрепа в парламента и ще доведе до падането на министър-председателя, смята Витанов. По думите му "българският контекст е много прост".

По думите му е трудно да се постигне пробив, когато и в двете общества, от двете страни на границата настроенията са изострени.

Решението на българското правителство по газовата криза е идеологическо и политическо, не икономическо, коментира още Петър Витанов.

"Включително Гърция е възприела подхода и предложението за плащане от страна на Москва. Другите държави си съхраняват договорите, няма спиране на газа. Полша взема руски газ по договора между Русия и Германия, на 10% по-ниска цена, отколкото полско-руския договор. Единствено България, вземайки това идеологическо решение, нямаше подготвен план Б."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51