Нов рекорд беше записан в едно от най-популярните състезания по планинско бягане и колоездене у нас - "Обиколката на Витоша". Христо Цветков измина почти 100-километровото трасе за по-малко от 8 часа, което се случва за първи път в историята на планинския ултрамаратон. Христо записа втора поредна победа (и трета общо от участията си) и втори пореден рекорд - тази година той финишира с време 7:45:34.
"Малко съм разочарован, че не успях да бягам под 7:40, бях готов за такъв резултат. Но условията в последните двадесетина километра бяха много лоши... През цялото време бягах. Втора година успявам да го бягам цялото (трасе - бел.ред.)" - каза Христо пред БНР. Той счита, че ако следващата година е "суха", има реални шансове за резултат под 7:30.
При жените победи Надежда Ангелова, бивша състезателка по джудо. Тя измина трасето за 9 часа и 19 минути, и около 2 минути не й достигнаха да подобри сегашния рекорд, на Мария Николова.
Повечето от фаворитите се отказаха заради калта в част от трасето. Финиширали участници споделиха пред БНР, че особено са се затруднили в последните 30 км именно заради калта.
Стартът на бегачите беше в събота, минута преди полунощ, а часове по-рано, в 6:00 сутринта същия ден стартираха колоездачите - там победи Емил Стойнев, който навъртя 100-те километра за 4 часа и 3 минути. При жените първа финишира Христина Козарева - 5:26:50.
В дуатлона победители станаха Самуил Вълев (14:46:27) и Деница Зайкова (18:36:39).
Това беше 39-ото издание на “Витоша 100”. Участваха над 2500 състезатели.
В столичния парк “Св.св. Петър и Павел” се проведе световното състезание по 10-дневно и 6-дневно бягане. По регламент участниците въртяха обиколки, всяка от които по 785 м, като можеха да почиват, колкото решат.
В дисциплината “10 дни” Тодор Димитров измина 975 км, което прави по близо 100 км всеки ден, а по време на бягането Тодор отпразнува и рождения си ден. Ветеранът Ради Милев, на 74 години, записа най-доброто време в света в своята възрастова група (70+) - за 10 дни той измина 824 км. Още двама българи участваха в тази дисциплина - Андрей Стефанов “навъртя” 838 км, а Шопан Цеков - 605. В 6-дневното бягане Дийптакша Михайлов пробяга 411 км.
Победителят - Аndrea Marcato от Италия, успя да измине за 10 дни 1190 км.
Александра Тоткова и Николай Русев (клуб "НСА") са тазгодишните шампиони на България по спортно катерене в дисциплината "трудност" при жените и мъжете. Държавното първенство се проведе в края на миналата седмица във Велико Търново. В провелия се по същото време кръг от Купа "България 2022" за деца - 12-13 г., победители са Ида Христоскова и Борис Бечев - и двамата от клуб "Алтиус".
По света
Вече съобщихме за започналата експедиция на четиримата алпнисти Джеф и Прити Райт, Колин Хейли и Фабиан Бул в Каракорум, Пакистан. Тази седмица стана ясна и целта им. По информация на БНР те ще се опитат да прокарат в алпийски стил нов маршрут на връх К7-Централен (6858 м), който се намира в долината Чаракуза. През 2020 г. двойката Джеф и Прити Райт направиха премиера на неизкачвания връх К6-Централен (7155 м)
Денис Урубко и партньорката му Мария Кардел изкачиха девствения връх Кашмал (5975 м) в долината Шигар, Пакистан. Подходът е бил два дни и още толкова - изкачването, в алпийски стил. За Урубко това е аклиматизация за осемхилядниците Гашербрум 1 и Гашербрум 2, които смята да изкачи без употребата на допълнителен кислород. Линията е минавала през ръб, 40-45-градусов кулоар със скали и сняг, достигайки до рамо на 5450 м, където са бивакували. На следващата сутрин са преминали лавиноопасен участък с дълбок сняг, а при срутване на перваз Урубко е паднал няколко метра, но е бил удържан от партньорката си и всичко завършило благополучно. На върха свойката отпразнувала 6 години от началото на връзката си, както разказва алпинистът с полско и руско гражданство.
Близо 34 тона боклук беше събран от Еверест и още 3 от най-високите върхове в Хималаите в тазгодишната кампания за почистване, организирана от непалската армия. От тези 34 тона отпадъци над 26 тона са неразградими. Инициативата се провежда за трети път и в нея се включиха близо 80 души. За 2 месеца (от началото на април) те очистваха районите на Еверест, Лхотце, Манаслу и Канчендзьонга, а боклукът беше транспортиран в Катманду. Там той ще бъде разпределен и част от него ще бъде предаден за рециклиране. Само Еверест тази пролет беше изкачен от близо 700 души.
Освен отпадъците, от района на върховете са свалени и две тела - те са били под връх Канчендзьонга и са пренесени в болница, за да бъдат идентифицирани.
Подготвя се дигитален архив на българските изкачвания на върхове. В началото на годината екипът на сп. 360 издаде книгата на Сандю Бешев “Българи на големите върхове по света”, а с приходите от нея иска да финансира създаването на специализиран сайт с пълната информация за българските изкачвания. ”Целта е да се съхрани и дигитализира архивът на доц. Бешев, събиран в продължение на 70 години, и да се даде възможност за редакция и допълване на записите”, посочват от 360. Проектът ще бъде представен на 22 юни, от 19:00 в Дома на киното в София.
---Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..