Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заради завишено съдържание на пестициди БАБХ отхвърля по 22 т храни на ден на "Капитан Андреево"

| обновено на 10.07.22 в 16:19
Иван Христанов и Христо Даскалов (вдясно), шеф на БАБХ, дадоха пресконференция в БТА.
Снимка: БГНЕС

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) сезира прокуратурата и ГДБОП заради установените драстични нарушения при контрола на граничния пункт "Капитан Андреево", извършван в последните 10 години от частна форма. Това обявиха директорът на БAБХ Христо Даскалов и зам.-министърът на земеделието Иван Христанов. 

БАБХ настоява Граничната полиция да отнеме достъпа до пункт "Капитан Андреево" на служителите на частната фирма, която доскоро контролираше вноса на храните на граничния пункт. Според  Иван Христанов фирмата саботира  контрола, като последният случай е отпреди дни, когато адвокати на частната фирма са се опитвали да се намесят в проверката на Европейската комисия: 

"Постоянно продължават тези саботажи. И ние затова отправихме няколко писма и миналата седмица, в които настояваме най-накрая Гранична полиция да заеме по-непримирима позиция, защото имаме остро противоречие със законодателството и те имат всички основания да отнемат пропуските към граничния пункт на 90% от персонала, който тези фирми за момента са регистрирали. Ще отправим поредно писмои  в понеделник, в което ще настояваме да се изпълни законодателството и да им бъде отнет допускът", заяви зам.-министърът на земеделието.

През миналата година от частната фирма, оперирала там през последните 10 г., средно на ден е отхвърляла 6 тона храни, в момента Българската агенция по безопасност на храните отхвърля заради завишено съдържание на пестициди 22 тона храни на ден, което е 246 процента повече, съобщи по-рано днес на пресконференция в БТА Иван Христанов, който представи актуална информация за резултатите от проверките на фитосанитарния, здравния и ветеринарния контрол на ГКПП "Капитан Андреево".

Има съмнения, че храните с пестициди са влизали в България, а не са били унищожавани, каза още Христанов.

В края на годината ще бъде готов одитният доклад на Еврокомисията за проверката, направена през последните дни на граничния пункт. Според Христо Даскалов одиторите са видели разрушени сгради, сгради с променено от частната фирма предназначение, което говори, че контрол не е правен. Трима от инспекторите на агенцията са излезли във внезапен болничен в навечерието на европейската проверка. Има данни, че семействата им са били заплашвани, за да не се явят на работа.

Според Христанов това е опит да бъде саботирана проверката. 

През последните години вътрешният одит на БАБХ не е направил нито една проверка на "Капитан Андреево", което говори за вероятен "чадър" над дейността на частната фирма. Според заместник-министърът местните хора в Свиленград са предупреждавани да не съдействат на сегашното управление, защото с падането им от власт статуквото от последните 10 г. щяло да се върне.

Има съмнение, че чадър над частната фирма, контролирала границата, е разпъван и от ръководствата на агенцията. Сегашният ѝ директор проф. Даскалов съобщи, че е уволнил директора на звеното за вътрешен одит.

"Представяте ли си, от 2013 година до днешна дата не е правен одит от тази дирекция на колегите в "Капитан Андреево" и когато въпросът е защо ние правим одит, те почват да навеждат глава, защото някой е забранил".

Част от сигналите вече са подадени към ГДБОП. Утре ще бъдат допълнени с още данни:

"Има предостатъчно данни ГДБОП да почне да търси обвързаности между конкретни лица от висшето управление на БАБХ за последните 10 години и фирмите, които са управлявали имотите и конкретни функции на границата".

Христанов предостави информация за фитосанитарния контрол в периода 13 април – 19 май 2022 г. - 35 дни преди БАБХ да започне лабораторна дейност и за периода 20 май – 25 юни – 35 дни, след като започва дейност.

Партидите със завишено съдържание на пестициди преди БАБХ да започне лабораторна дейност са 0,36 процента, а след това са 0,63 процента. Общият обем, който минава контрол за предходния период, е 32 000 тона, от които са отхвърлени 223 тона. В периода, в който БАБХ започва своята дейност на пункта, са преминали за контрол 21 хил. тона храни, като са отхвърлени 806 тона, съобщи Христанов. Сравнихме и същия период на миналата година спрямо тази година, каза зам.-министърът. В онзи период на миналата година са отхвърлени заради пестициди 97 тона храни, за тази година БАБХ отхвърля 806 тона храни. Това е увеличение със 727 процента на количеството отхвърлена заради пестициди храна.

От януари 2020 г. до ноември 2021 г. в 15 от общо 23 месеца частната лаборатория е регистрирала повече изследвания, отколкото технически е способна да извърши, съобщи зам.-министърът.

Друг интересен резултат от проверката, по думите на Христанов е, че за юли 2021 г. няма нито една отхвърлена партида, нито един отхвърлен килограм стока, не е върната от границата и не е предложена за унищожаване.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51