"Дистанционното образование, което е ерзац на истинското образование, явно дава отражение (за по-лошите резултати на НВО - б.р.). Понеже не е ясно дали и за в бъдеще няма да се наложи това да бъде една алтернатива на образованието, трябва да се помисли как да се противодейства на евентуално такова отрицателно въздействие".
Това каза пред БНР математикът акад. Петър Кендеров.
По думите му по-голямата опасност от обучението от разстояние не е толкова в резултатите по даден предмет, а в това, че училището не може да изпълни една от основните си функции - да подготви младите хора за живот в обществото:
"Втората главна цел е това на училището. Когато децата не са заедно, няма как да свикнат да се държат като едно общество, което има нови изисквания. За мен това е централният проблем".
Акад. Кендеров подчерта, че не се разбира един основен факт, че не бива да се обръща толкова голямо внимание на познаването на фактите - тях ги има в електронната мрежа и могат да се намират с търсачките:
"По-важна е взаимовръзката между фактите, т.е. мисленето. А още по-общо погледнато, основният въпрос, който излиза на преден план в училищното образование, е да се научат младите хора да учат сами".
Той обясни, че знанието се развива с такава скорост, че каквото и да учим, след 10 години е много вероятно то вече да не е достатъчно, за да са развиваме като граждани и като личности:
"Трябва така да се нагласи учебният процес, че неусетно децата да придобиват навика да учат сами, защото в бъдеще това ще им е единственото, което ще им е полезно. Ученето самостоятелно трябва да съпровожда човека през целия живот. ... На първа линия като основна цел на образованието излиза да се подготвят младите хора да учат сами, а на втора - да бъдат граждани".
Според него т.нар. STEM центрове в училищата са много положително развитие, което ще даде резултати след време:
"Единствената слабост е, че досега не се предприемат достатъчно целенасочено стъпки за обучение на учители да работят в тези STEM центрове. БАН може много да помогне, защото има готови разработки, които могат веднага да влязат в тези центрове и да бъдат използвани за образование. И да се подпомогне този процес на преминаване към образование, при което децата ще участват в изграждане на знанията си и така неусетно ще се учат да учат сами".
Променя се и ролята на учителя, който от преподавател, вземащ от някъде знанието и преподаващ го на децата, не го създава той, сега става модератор - трябва да постави въпроса и да насочва дискусията и мисленето на младите хора към самостоятелно откриване на онова, към което се стремим да научим:
"Когато това се установи като навик в децата, те ще свикнат сами да изследват, ще реагират на околния свят по изследователски начин, ще се мъчат да си обяснят какво става. Тогава ще получим едно общество, което няма да е толкова податливо на популистки призиви и обещания, а ще се замислят възможно ли е това".
Интервюто на Георги Марков с акад. Петър Кендеров в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.
Великден без покрив! Точно преди седмица започна и завърши бутането на т.нар. ромско гето в квартал "Захарна фабрика". Деца и бременни жени - цяла седмица под открито небе. Днес се очаква с тежка техника да се разчистят отломките. А това означава и самите хора, които все още няма къде да отидат, да бъдат изтласкани. Пред БНР разказаха, че в..
Ежегодно от 1994 г. насам Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за правата на човека . Този път това ще стане под формата на дискусия, в която ще има и възможност за въпроси по констатациите в 4 сфери - права на хора с психични разстройства в институцията, независимост на съдебната власт, цифрови права и климатични права...
" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..
История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела. За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..
Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" . Колкото..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя . " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...