Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да се запознаем с различните деца на България

| обновено на 30.07.22 в 09:19
Снимка: Анна Йончева

Излезе нов тираж на фотокнигата "Да се запознаем с "различните" деца на България". Тя се разпространява безплатно и има за цел да научи децата в норма, техните родители и учители как да общуват с децата с дефицити в развитието си

Книгата е разделена на сектори по заболявания, като синдром на Даун, детска церебрална парализа, аутизъм, спинална мускулна атрофия, слепота, глухота или епилепсия. Във всеки раздел има снимки на деца с едно и също заболяване, както и кратък разказ за тях, с който те се представят на света. След всеки раздел има и кратко обяснение какво представлява конкретното заболяване. Там изрично пише и че тези деца не са заразни, което значи, че няма причина да ги избягваме.

В сектора "Приятели с умствена изостаналост" се запознаваме с Анди. Той е на 13 години, има по-голям брат и учи в специална образователна институция. Както пише в представянето му - той обича да хапва вкустийки, да слуша детски песни и да пътува надалеч - като много други деца в норма. 


Анди обаче не може да говори, разказва майка му Катя Кутянова, която се е посветила на неговото отглеждане:

"Той е с тежко умствено изоставане. На развитие е някъде около 2-годишен. Той е много емоционално дете, много добродушно. Обича да е сред хора, обича да е сред учениците си. Бихме искали хората в България да престанат да се плашат от непознатото. Голяма част от тях наистина нямат капацитет да участват активно в живота, но един много голям процент имат необходимата сила, интелект да бъдат част от нас."

За да имат шанс децата с увреждания и да намерят своето място в обществото, Анна Йончева и Ваня Тодорова започват инициативата "Да се запознаем с "различните" деца на България". Анна е автор на снимките в книжката. Тя организира фотоизложби с усмивките на децата и събира средства за тях.  Ваня е председател на фондация "Можем заедно", която организира различни благотворителни кампании в помощ на децата с увреждания. 

Анна и Ваня с помощта на доброволци и спонсори издават и разпространяват безплатно книгата, като същевременно правят беседи в училища в цялата страна и запознават ученици и техните учители с децата със специфични потребности. Целта е да ги научат да разбират и приемат различните.

"Всяко от децата обикновено споделя, че е имало допир с такъв съученик или приятел или на море и как се е почувствал. Получава се един доста непринуден разговор. Изводът от тези разговори е, че самите деца нямат нищо против да общуват, просто те не знаят как, изпитват лек страх както те, така и техните родители. Когато те видят тези деца, които са в книжката, или деца на изложбата, те си общуват, те свикват един с друг и нямат против. Това е един път към приемането.“

Това разказа Ваня Тодорова, която също така e инструктор по конна езда и помага на деца с увреждания чрез терапия с коне. Именно в конна база "Ахил" в един горещ, неделен ден се запознах с Вальо. Той е на 12 години с епилепсия и най-много обича конете:

"Най-много обичам да галя кончетата. Любимият ми кон е Перла, защото е чисто бяла", сподели Вальо, който благодарение на Ваня, терапията с коне и срещата с повече хора вече комуникира свободно.

'В началото като дойдохме, той беше много притеснен. Беше го страх и от животните, но сега се чувства много уверен, много спокоен", каза майка му Искра Благоева:.

"Душата на всяко дете е безкрайна вселена, която чака да бъде открита" е посланието на книгата "Да се запознаем с "различните" деца на България", а аз си пожелавам - нека всички да станем откриватели.

Историята на различните деца чуйте разказана в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51