Книгата е разделена на сектори по заболявания, като синдром на Даун, детска церебрална парализа, аутизъм, спинална мускулна атрофия, слепота, глухота или епилепсия. Във всеки раздел има снимки на деца с едно и също заболяване, както и кратък разказ за тях, с който те се представят на света. След всеки раздел има и кратко обяснение какво представлява конкретното заболяване. Там изрично пише и че тези деца не са заразни, което значи, че няма причина да ги избягваме.
В сектора "Приятели с умствена изостаналост" се запознаваме с Анди. Той е на 13 години, има по-голям брат и учи в специална образователна институция. Както пише в представянето му - той обича да хапва вкустийки, да слуша детски песни и да пътува надалеч - като много други деца в норма.
Анди обаче не може да говори, разказва майка му Катя Кутянова, която се е посветила на неговото отглеждане:
"Той е с тежко умствено изоставане. На развитие е някъде около 2-годишен. Той е много емоционално дете, много добродушно. Обича да е сред хора, обича да е сред учениците си. Бихме искали хората в България да престанат да се плашат от непознатото. Голяма част от тях наистина нямат капацитет да участват активно в живота, но един много голям процент имат необходимата сила, интелект да бъдат част от нас."
За да имат шанс децата с увреждания и да намерят своето място в обществото, Анна Йончева и Ваня Тодорова започват инициативата "Да се запознаем с "различните" деца на България". Анна е автор на снимките в книжката. Тя организира фотоизложби с усмивките на децата и събира средства за тях. Ваня е председател на фондация "Можем заедно", която организира различни благотворителни кампании в помощ на децата с увреждания.
Анна и Ваня с помощта на доброволци и спонсори издават и разпространяват безплатно книгата, като същевременно правят беседи в училища в цялата страна и запознават ученици и техните учители с децата със специфични потребности. Целта е да ги научат да разбират и приемат различните.
"Всяко от децата обикновено споделя, че е имало допир с такъв съученик или приятел или на море и как се е почувствал. Получава се един доста непринуден разговор. Изводът от тези разговори е, че самите деца нямат нищо против да общуват, просто те не знаят как, изпитват лек страх както те, така и техните родители. Когато те видят тези деца, които са в книжката, или деца на изложбата, те си общуват, те свикват един с друг и нямат против. Това е един път към приемането.“
Това разказа Ваня Тодорова, която също така e инструктор по конна езда и помага на деца с увреждания чрез терапия с коне. Именно в конна база "Ахил" в един горещ, неделен ден се запознах с Вальо. Той е на 12 години с епилепсия и най-много обича конете:
"Най-много обичам да галя кончетата. Любимият ми кон е Перла, защото е чисто бяла", сподели Вальо, който благодарение на Ваня, терапията с коне и срещата с повече хора вече комуникира свободно.
'В началото като дойдохме, той беше много притеснен. Беше го страх и от животните, но сега се чувства много уверен, много спокоен", каза майка му Искра Благоева:.
"Душата на всяко дете е безкрайна вселена, която чака да бъде открита" е посланието на книгата "Да се запознаем с "различните" деца на България", а аз си пожелавам - нека всички да станем откриватели.
Историята на различните деца чуйте разказана в звуковия файл.Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..