Ако се налага, мярката от доброволна ще става задължителна, като ще има изключения за някои страни. И ако в бита и при някои от предприятията могат да бъдат приложени мерки като спиране на топлата вода, намаляване на температурата в помещенията, преминаване към работа от вкъщи, то при тежката индустрия, която е и най-големият консуматор на газ, нещата са по-сложни.
Могат ли да пестят индустриалните предприятия у нас?
Големите предприятия са задължени на всеки 4 години да правят енергийно обследване, уточнява Ина Бояджиева, началник на отдел "Енергийна ефективност" в Агенцията за устойчиво енергийно развитие.
Има място за подобрение, може би два пъти е по-висок разходът на енергия в сравнение с модерните западни предприятия, допълва тя.
"Енергийната ефективност е в техен интерес, това ще им помогне да намалят себестойността на продукцията."
Има системи за контрол върху всеки вид енергоносител. Въпросът е дали в съответното предприятие има инсталирана такава система, казва още Бояджиева.
Почти невъзможно е индустрията да спести 15 на сто от горивото си - това каза от своя страна изпълнителният директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Ивайло Найденов.
В момента се работи по действащи договори. Намаляването на консумацията би довело до неизпълнение на договорите, което пък ще доведе до неустойки, изтъква той.
В голямата индустрия повечето предприятия нямат алтернатива на газа и не могат да се преминат към мазут, комплексните разрушителни не допускат това, припомня още Ивайло Найденов.
Според него в България не можем да си позволим намаляване с 15%, тъй като индустрията е единият голям потребител, другият са топлофикациите.
"Жилищата, които са топлофицирани, не са изчислени за големи електрически товари. Така че рискуваме освен газ, да нямаме и ток", коментира Ивайло Найденов.
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..