Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици получиха нови знания за проблемите за опазване на природата

Еко училище на Младежкия воден парламент се проведе в парк “Кайлъка“ край Плевен

Еко училище на Младежкия воден парламент
Снимка: личен архив

Десетото национално еко училище на Младежкия воден парламент се проведе в парк “Кайлъка“ край Плевен. В продължение на седмица млади еколози от цялата страна бяха истински научни изследователи по време на Десетото национално еко училище на Младежкия воден парламент. Това е организация, която обединява екоклубове от различни градове.

Незабравими летни дни с любими занимания и мисъл за опазване на природата, забавления, но и сериозни проучвания и наблюдения - това преживяха ученици, посветили се на екологията.
От 8 до 12 август се проведе 10-то юбилейно национално екоучилище на българския младежки воден парламент. Организирано е с финансовата подкрепа на Министерството на околната среда и водите.

"Басейновата дирекция "Дунавски район" е домакин заедно с община Долна Митрополия и общинския център за извънучилищни занимания и дейности по интереси - Екоклуб "Дунав". Идеята на екоучилището е да събере младите от екоклубове в цялата страна и да работим по проблемите за опазване на природата, на чистота на водите, да запалим младите хора и защото ресурсите на природата все повече ще намаляват", каза Иво Джокин, който ръководи уникален Общински център за извънучилищни дейности в крайдунавското село Байкал.

Силвия Трифонова, президент на Младежкия воден парламент, заяви за "Хоризонт":

"Когато разбрах за тази организация станах част от нея. Впоследствие така се получи, че станах президент.  За мен това е голямо вдъхновение, един голям опит. Всяка година, когато се срещаме с тези младежи аз виждам, че в началото са много плахи страхуват се, притесняват се, но през третия, четвъртия ден те стават различни хора започват да се ангажират с екологични въпроси, с това какво се случва с нашия парламент, правим воден мониторинг на всяка една река, в която се намираме".

Еко училище на Младежкия воден парламент  Снимка: личен архив
Пламен Грудев, координатор за Източно- Беломорския район на тази прекрасна организация от град Пловдив от клуб млад "Еколог" в Средно училище "Свети Патриарх Евтимии".

"Издаваме сборник и вестник, който трябва да е готов до нашата парламентарна сесия през месец октомври".

Той зави, че в парк "Кайлъка" учениците са описали различни растителни видове.

"Открихме диво гущерче. Започнахме да го снимаме. Всички го снимаха, беше едно зелено гущерче, прекрасно".

Алекс Димитров от град Пловдив от клуб млад еколог от училище "Свети Патриарх Евтимий".

"Много ме впечатли екоучилището, че сме сред природата, откриваме нови видове, за които досега не сме знаели, разбираме за техните латински имена от кой род са. В групата за воден мониторинг изследват кислорода и факторите на водата на различните реки - река Осъм, Искър, Дунав, Панега и там замърсяването беше между 8 и 9 над допустимите норми".

Никол Димитрова участва в клуб "Пътуване в страната на елементите". Тя е от град Бяла Слатина и учи в Професионалната агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров".

"Научих нови неща. Всичко това ще остави вечен спомен в мен".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36