Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов храм строят жителите на родопското село Студенец

Село Студенец
Снимка: Радостина Чернокова

Едно от най-красивите и слънчеви родопски села - Студенец, е без нормален път близо век. През 2007 г. селото влезе в новините с опустошителния пожар, който погълна над 7 хиляди декара гора.

Снимка: Радостина Чернокова

Днес в Студенец живеят целогодишно едва 15 души, които със собствени сили и средства строят малка християнска църква на мястото на стария разрушен храм. През лятото жителите на селото са между 50 и 60 човека.

Снимка: Радостина Чернокова

Село Студенец се намира в община Чепеларе, на 7 км разстояние от главния път Смолян – Пловдив. До него се стига само с високопроходим автомобил.

Че е кипяло живот тук се вижда от масивна каменна сграда на училище и кметство, построена на частни начала от хората. Покривът днес е пропаднал, а водата след всеки дъжд и сняг я руши. На първия етаж е било кметството, а на втория - училището. Освен класни стаи е имало и киносалон. В една от запазените стаи на стената е събрана цялата история на село Студенец - в снимки. А на източната страна, християните са пригодили духовен кът с икони и свещниците от старата църква.

Снимка: Радостина Чернокова

Зимите са много тежки, а последната е била цели 100 дни, разказва 88-годишната Мария Василева Дамянова.

Фермерът Димитър Сираков, с корени от селото,  идва от Пловдив в Студенец преди 10 години, за да възроди стадото на дядо си и създава стопанство с 500 овце.

Един от големите му проблеми обаче са тежкотоварните автомобили, които постоянно извозват дървен материал и съсипват пасищата на стадото.

В Студенец малцината живеещи хора разчитат за всякаква помощ на него - транспорт, лекарства, болница, защото той е единственият, който може да слезе по пътя, ако падне голям сняг.

Снимка: Радостина Чернокова

Първата и най-гиздава възстановена къща, която привлича вниманието, е на семейство Бамбалови, с най-красивите цветя, оформени алеи, с подредени и пригодени за саксии от стари родопски предмети. 

Бюджетът на община Чепеларе е ограничен и в капиталовите разходи не е заложен голям ремонт. Но със съвместните усилия на хората и общината е възстановен един от най-компрометираните участъци на пътя, каза кметът Боран Хаджиев.

Преди време хората от Студенец се обединяват около идеята да възстановят църквата и на мястото на срутения храм в рамките на година издигат нов, споделят Атанаска и Димитър Бамбалови.

Снимка: Радостина Чернокова

Кметът Боран Хаджиев е категоричен, че според възможностите на общината ще се включат, за да подпомогнат строежа на новата духовна обител.

Репортажа на Радостина Чернокова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51