Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Когато се събрахме с него, една приятелка каза – ако забременееш, ще те накарам да направиш аборт"

Ром и българка чакат бебе - какво е да живееш на въртележката на клишетата?

"Аз съм от ромски произход и тя става невидима за нейните приятели, познати"

Мартина Петкова и Петър Мустаков очакват дете
Снимка: Ирина Недева

Клишетата за ромите се оглеждат в ежедневието на конкретни хора и се отразяват върху конкретни съдби. Мартина Петкова и нейният партньор Петър Мустафов могат да потвърдят това.

Тя е българка, той – от ромски произход. Чакат дете. Признават, че клишетата са много.

"Казват – да не раждат толкова деца или въобще да не раждат. Или да не раждат, като не са образовани. Когато се събрахме с него, една дългогодишна приятелка каза – ако забременееш, ще те накарам да направиш аборт. Други клишета – че са неграмотни, че много крадат, че лъжат. Клишета, които ги карат да изглеждат все едно не са човешки същества, които можеш да проявиш любопитство за опознаеш", разказа Мартина Петкова в предаването "Преди всички" на БНР.

Петкова допълни, че най-изненадващият въпрос, който получава, е – за какво толкова си говорите, което предизвиква у нея горчивина.

"През живота си никога не съм имала проблеми с полицията. Откакто си свързахме живота, през два-три дни го спират за проверка, искат му лична карта. Излезе за сок до магазина и някой беше решил, че ще обира склада на магазина, понеже беше останал там да си допуши цигарата, и го прибраха в районното."

Младата жена посочи, че когато с Петър се движат заедно, усеща недоверие сред околните, включително полицаи.

Самият Петър Мустафов изтъкна, че ромите са привикнали да ги спират и проверяват и това за тях е ежедневие.

"Трябва някой да те спре, да те погледне накриво, да те одумва. Като няма какво да направиш, свикваш."

Мартина посочи, че Петър обича да ремонтира различни неща. Оправил люлката пред блока им, на която тя се люлеела като дете и 20 години стояла счупена.

"Понеже го познавам много добре, виждам, че е добра душа, а се държат с него, все едно е точно обратното."

Двамата споделиха, че повечето от съседите им се отнасят подозрително към Петър и са единици онези, които общуват с него.

"Аз съм от ромски произход и тя става невидима за нейните приятели, познати. Не трябва така да бъдат хората. Трябва да се променят. Боли ни и двамата."

Мартина не крие, че вече се тревожи какво от това отношение ще възприеме детето им след време. Бъдещите родители са решили да не споменават пред проследяващата бременността лекарка, че бебето има ромски произход, защото смятат, че това би се отразило на качеството на медицинската грижа.

"Казвали са ми, че съм смела. Аз не го усещам като смелост. Иначе ще бъда много нещастна."

Чуйте повече за сблъсъка с предразсъдъците в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22