Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Когато се събрахме с него, една приятелка каза – ако забременееш, ще те накарам да направиш аборт"

Ром и българка чакат бебе - какво е да живееш на въртележката на клишетата?

"Аз съм от ромски произход и тя става невидима за нейните приятели, познати"

Мартина Петкова и Петър Мустаков очакват дете
Снимка: Ирина Недева

Клишетата за ромите се оглеждат в ежедневието на конкретни хора и се отразяват върху конкретни съдби. Мартина Петкова и нейният партньор Петър Мустафов могат да потвърдят това.

Тя е българка, той – от ромски произход. Чакат дете. Признават, че клишетата са много.

"Казват – да не раждат толкова деца или въобще да не раждат. Или да не раждат, като не са образовани. Когато се събрахме с него, една дългогодишна приятелка каза – ако забременееш, ще те накарам да направиш аборт. Други клишета – че са неграмотни, че много крадат, че лъжат. Клишета, които ги карат да изглеждат все едно не са човешки същества, които можеш да проявиш любопитство за опознаеш", разказа Мартина Петкова в предаването "Преди всички" на БНР.

Петкова допълни, че най-изненадващият въпрос, който получава, е – за какво толкова си говорите, което предизвиква у нея горчивина.

"През живота си никога не съм имала проблеми с полицията. Откакто си свързахме живота, през два-три дни го спират за проверка, искат му лична карта. Излезе за сок до магазина и някой беше решил, че ще обира склада на магазина, понеже беше останал там да си допуши цигарата, и го прибраха в районното."

Младата жена посочи, че когато с Петър се движат заедно, усеща недоверие сред околните, включително полицаи.

Самият Петър Мустафов изтъкна, че ромите са привикнали да ги спират и проверяват и това за тях е ежедневие.

"Трябва някой да те спре, да те погледне накриво, да те одумва. Като няма какво да направиш, свикваш."

Мартина посочи, че Петър обича да ремонтира различни неща. Оправил люлката пред блока им, на която тя се люлеела като дете и 20 години стояла счупена.

"Понеже го познавам много добре, виждам, че е добра душа, а се държат с него, все едно е точно обратното."

Двамата споделиха, че повечето от съседите им се отнасят подозрително към Петър и са единици онези, които общуват с него.

"Аз съм от ромски произход и тя става невидима за нейните приятели, познати. Не трябва така да бъдат хората. Трябва да се променят. Боли ни и двамата."

Мартина не крие, че вече се тревожи какво от това отношение ще възприеме детето им след време. Бъдещите родители са решили да не споменават пред проследяващата бременността лекарка, че бебето има ромски произход, защото смятат, че това би се отразило на качеството на медицинската грижа.

"Казвали са ми, че съм смела. Аз не го усещам като смелост. Иначе ще бъда много нещастна."

Чуйте повече за сблъсъка с предразсъдъците в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34