Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пострадали от пожари и наводнения читалища – в Кубрат и карловските села. Ще има ли загуба на културна памет?

Кубрат, читалище "Св. Св. Кирил и Методий"
Снимка: Радио Шумен

Изгоря детският отдел на библиотеката в читалището в Кубрат. Причината е късо съединение в една от старите луминесцентни лампи в помещението.

"Взривяват се "пурите", разхвърчават се и започва много силно задимяване. Пожарът се разпространи мълниеносно. Инсталацията е със сградата – сградата е строена 1965-66 г. миналия век", разказа председателят на читалището Руси Русев пред БНР.

Унищожени са около 10 000 тома детска литература. Цялото помещение е стопено, допълни той.

Лили Иванова е организирала чрез спонсори дарение от 6 000 тома за възобновяването на библиотечния фонд.

След застрахователните оценки ще бъде изготвена и количествено-стойностна сметка за възстановяването на помещението, което е около 90 кв. м.

"Дарителите са това рамо, на което можем да се опрем при извънредни ситуации, както е в Кубрат", подчерта в предаването "Хоризонт до обед" Николай Дойнов, председател на Съюза на читалищата в България.

Той прогнозира, че книжният фонд ще се запълва с години, защото вероятно е съдържал и заглавия "от едно друго време, в което детско-юношеската литература беше на почит, много автори вече не се преиздават".

"Цената на детските книги е много висока и се опасявам, че ще има необратими загуби във фонда, който изгоря."

От наводненията в Карловско пострадаха други читалища. Най-тежко е положението в село Каравелово.

Стихията е била безжалостна към народните читалища, отбеляза Дойнов.

Снимката е илюстративна

На трите най-засегнати читалища ще бъдат отпуснати без обществена поръчка до 30 000 лв. от бюджета на Министерството на културата. Тепърва ще се изясняват щетите.

"Трябва национална дарителска акция", заяви председателят на Съюза на читалищата.

Николай Дойнов предлага да има резервен фонд за обекти в сферата културата, които да бъдат подпомагани при подобни бедствия.

"Защото това може да се случи и на музей, на галерия."

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30