Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пострадали от пожари и наводнения читалища – в Кубрат и карловските села. Ще има ли загуба на културна памет?

Кубрат, читалище "Св. Св. Кирил и Методий"
Снимка: Радио Шумен

Изгоря детският отдел на библиотеката в читалището в Кубрат. Причината е късо съединение в една от старите луминесцентни лампи в помещението.

"Взривяват се "пурите", разхвърчават се и започва много силно задимяване. Пожарът се разпространи мълниеносно. Инсталацията е със сградата – сградата е строена 1965-66 г. миналия век", разказа председателят на читалището Руси Русев пред БНР.

Унищожени са около 10 000 тома детска литература. Цялото помещение е стопено, допълни той.

Лили Иванова е организирала чрез спонсори дарение от 6 000 тома за възобновяването на библиотечния фонд.

След застрахователните оценки ще бъде изготвена и количествено-стойностна сметка за възстановяването на помещението, което е около 90 кв. м.

"Дарителите са това рамо, на което можем да се опрем при извънредни ситуации, както е в Кубрат", подчерта в предаването "Хоризонт до обед" Николай Дойнов, председател на Съюза на читалищата в България.

Той прогнозира, че книжният фонд ще се запълва с години, защото вероятно е съдържал и заглавия "от едно друго време, в което детско-юношеската литература беше на почит, много автори вече не се преиздават".

"Цената на детските книги е много висока и се опасявам, че ще има необратими загуби във фонда, който изгоря."

От наводненията в Карловско пострадаха други читалища. Най-тежко е положението в село Каравелово.

Стихията е била безжалостна към народните читалища, отбеляза Дойнов.

Снимката е илюстративна

На трите най-засегнати читалища ще бъдат отпуснати без обществена поръчка до 30 000 лв. от бюджета на Министерството на културата. Тепърва ще се изясняват щетите.

"Трябва национална дарителска акция", заяви председателят на Съюза на читалищата.

Николай Дойнов предлага да има резервен фонд за обекти в сферата културата, които да бъдат подпомагани при подобни бедствия.

"Защото това може да се случи и на музей, на галерия."

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57