Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме 100 години от рождението на акад. Румен Цанев - основоположник на молекулярната биология у нас

На днешната дата преди 100 е роден акад. Румен Цанев - български учен и интелектуалец, основател на Института по микробиология на БАН. Изследванията му са свързани с молекулната организация на генетичния апарат. Той полага основите на молекулярната биология в България. Животът му преминава през три периода от българската история – Втората световна война, комунистическото управление и новото време.

От малък проявява сериозен интерес към природата, разказа пред БНР неговата дъщеря Ирина. Учи в Първа мъжка гимназия, където става ясно, че е много даровит. Завършва със специална награда. Родителите му искат да го изпратят в Париж, за да следва медицина, но това не е възможно, защото войната вече е започнала. Записва се в Софийския университе, поясни тя в предавенето "Хоризонт до обед".

Когато завършва медицина, не започва да практикува като лекар, а става асистент на един много известен генетик – Дончо Костов. Научните изследвания в областта на генетиката по време на Съветския съюз обаче са забранени.

„ДНК, хромозоми – те бяха табу по онова време. Първите изследвания бяха върху РНК, защото онези невежи хора мислеха, че няма нищо общо с наследствеността“.

ДНК започва да се изследва чак след 1970 година в Централната биохимична лаборатория.

Академик Румен Цанев работи върху човешкия интерферон – първата защита в човешкия организъм срещу вирусите.

Той има две дъщери – Ирина и Светла. Ирина наследява неговата професия на изследовател и молекулярен биолог. Тя събира стотиците интервюта и научни статии на баща си през годините.

В интервю за вестник „Култура“, предоставено ни от дъщеря му Ирина Цанева, той казва:

„Качествата, а и възможностите на човека са продукт на два фактора: на генома и социалната среда. Геномът определя възможностите на човека, а социалната среда определя дали той ще ги развие и реализира. Дали се унаследява коефициентът на интелигентност е въпрос на вероятност и на шанс. Смятам, че само с интелигентност човек не може да просперира. Ако говорим за творчество, то не е важно колко е интелигентен човек, а какво може да направи. Интелигентността е необходимо, но недостатъчно условие. Нужна е и силна емоционална нагласа, човек да бъде емоционално свързан с това, което иска да направи, да има воля да го постигне. И не на последно място въображение. Айнщайн смята, че творческите му успехи се дължат не на способността му като физик и математик, а на неговото въображение“.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За философията да си учител по философия

"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..

публикувано на 18.05.25 в 06:41

Търсене на адреналин с камера в ръка: журналистът Николай Барулов

Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания.  Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..

публикувано на 13.05.25 в 19:55
Катя Близнакова

Катя Близнакова, изпяла "Лиляно моме" разказва за своите ангели хранители и музиката

Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..

публикувано на 12.05.25 в 10:02
Жаклин Прейс с цигулката

Жаклин Прейс: Ходете по-често на класически концерти

Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..

публикувано на 12.05.25 в 08:51
Наталия Цекова - актриса

Наталия Цекова: Хората знаят, че само през образованието се достига до мечтите

Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..

публикувано на 11.05.25 в 06:00
Иван Въжаров

Спортният журналист Иван Въжаров подготвя шампиони по бридж

Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..

публикувано на 05.05.25 в 12:04

В Международния ден на джаза – самопризнания за вечното притегляне към любимата музика

"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..

публикувано на 30.04.25 в 08:05