От малък проявява сериозен интерес към природата, разказа пред БНР неговата дъщеря Ирина. Учи в Първа мъжка гимназия, където става ясно, че е много даровит. Завършва със специална награда. Родителите му искат да го изпратят в Париж, за да следва медицина, но това не е възможно, защото войната вече е започнала. Записва се в Софийския университе, поясни тя в предавенето "Хоризонт до обед".
Когато завършва медицина, не започва да практикува като лекар, а става асистент на един много известен генетик – Дончо Костов. Научните изследвания в областта на генетиката по време на Съветския съюз обаче са забранени.
„ДНК, хромозоми – те бяха табу по онова време. Първите изследвания бяха върху РНК, защото онези невежи хора мислеха, че няма нищо общо с наследствеността“.
ДНК започва да се изследва чак след 1970 година в Централната биохимична лаборатория.
Академик Румен Цанев работи върху човешкия интерферон – първата защита в човешкия организъм срещу вирусите.
Той има две дъщери – Ирина и Светла. Ирина наследява неговата професия на изследовател и молекулярен биолог. Тя събира стотиците интервюта и научни статии на баща си през годините.
В интервю за вестник „Култура“, предоставено ни от дъщеря му Ирина Цанева, той казва:
„Качествата, а и възможностите на човека са продукт на два фактора: на генома и социалната среда. Геномът определя възможностите на човека, а социалната среда определя дали той ще ги развие и реализира. Дали се унаследява коефициентът на интелигентност е въпрос на вероятност и на шанс. Смятам, че само с интелигентност човек не може да просперира. Ако говорим за творчество, то не е важно колко е интелигентен човек, а какво може да направи. Интелигентността е необходимо, но недостатъчно условие. Нужна е и силна емоционална нагласа, човек да бъде емоционално свързан с това, което иска да направи, да има воля да го постигне. И не на последно място въображение. Айнщайн смята, че творческите му успехи се дължат не на способността му като физик и математик, а на неговото въображение“.
В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..
"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...
В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..
На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..
" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна . "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..
Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица. Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..
Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов. Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост. Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура. Той е автор на много творчески и..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..