Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Росина Петрова: Фалшивите новини се прицелват в критични за обществото теми

"Трудно може опроверганата информация да стане толкова популярна, колкото фалшивата новина"

Снимка: Pixabay

"Фалшивите новини са целенасочено манипулирана информация, чийто автор иска да заблуди аудиторията. Това не е просто грешка в информационния поток. Целта е да се създаде страх, несигурност и разделение. Фалшивите новини винаги се прицелват в най-критичните теми за обществото."

Това поясни в предаването "Хоризонт до обед" журналистът от БНР Росина Петрова, редактор в програма "Хоризонт" и член на Екипа за проверка на фактите на Националното радио.

Екипът на БНР за проверка на фактите следи сайтове за фалшиви новини, както и групи в социалните мрежи, за да противодейства на фалшивите новини. 

За целта екипът премина през специализирано обучение, част от проект, който БНР реализира с Европейския институт, и в който надгради уменията за откриване и опровергаване на фалшиви новини." /проектът "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF).

"За съжаление, трудно може опроверганата информация да стане толкова популярна, колкото фалшивата новина. Това е голям проблем, защото каналите са различни", посочи Росина Петрова.

Журналистически написаният текст - опровержение спазва определени стандарти, докато фалшивата новина залага на гръмки заглавия и е много по-атрактивна, отбеляза журналистката.

Тя изтъкна още, че групи във Фейсбук при натрупването на определен брой последователи биват продадени и променят предназначението си тихомълком, като така членуващите в нея започват да получават във фийда си "вид пропаганда, без значение на каква тема".

Дезинформация идва освен от политиците, така и от известни личности с много последователи в социалните мрежи, които са лидери на мнение, т.нар. инфлуенсъри.

"Хората, които ги харесват, смятат, че това, което те казват, или правят, е правилно."

Практични съвети как да се разпознават фалшивите новини чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Диян Господинов: Хората с увреждания в България нямат свобода на движение

Хората с увреждания в България нямат свобода на движение . Това мнение изразява пред БНР Диян Господинов от Русе, който вече 17 години се среща с недостъпната среда. "Трябва да доказваме всеки божи ден на хората, които условно наричам здрави, че имаме право да бъдем живи. Недостъпната среда е белег, че те не ни допускат до техния живот ",..

публикувано на 05.06.24 в 10:31

Улица в центъра на Добрич остана седмица без вода

Улица в центъра на Добрич от седмица е с нарушено водоподаване. Жители сигнализират, че ситуацията е нетърпима, а реакцията на ВиК дружеството - неадекватна. Според потърпевшите проблемът е започнал след присъединяването на канализацията на новопостроена къща на същата улица . Улица "Брацигово" в Добрич е в непосредствена близост до..

публикувано на 05.06.24 в 07:07

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология. Създаден преди 30 години той обезпечава с кръв и кръвни продукти столичната военна болница и въоръжените сили. Да защитава живота и здравето на пациентите, обезпечавайки ги с кръв и кръвни продукти, е голямата мисия на Центъра за трансфузионна хематология още от..

публикувано на 02.06.24 в 07:50

В манастира "Св. св. Петър и Павел" започнаха честванията за 150-годишнината от създаването на първата семинария у нас

С откриването на музейна експозиция и с валидиране на историческа пощенска марка в манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец започнаха честванията за 150-ата годишнина от създаването на първата семинария у нас – Петропавловската.  Имали сме духовно образование още преди освобождението, подчерта великотърновският митрополит..

публикувано на 02.06.24 в 07:10

Доброволци от Турция помагат на "Млади изследователи за младежко развитие" за екологично земеделие

"Млади изследователи за младежко развитие" се заеха да развиват екологично земеделие край Смолян. Със същите тези младежи сме ви срещали. Те облагородиха пространството над каскадите в новия център на Смолян и го изрисуваха с красиви графити. Поставиха табели с призиви за опазване на града и зелените пространства. Почистиха и украсиха с..

публикувано на 02.06.24 в 07:03

Радиоактивните глигани на Европа

Обичате ли глиганско като Обеликс? Може би като на пълничкия галски воин, който никак не се радва да му казват, че е пълничък, печеното диво прасе ви се услажда, но внимавайте: от три десетилетия глиганите в Европа са твърде радиоактивни . Предупреждението в "Изотопия" отправи Георг Щайнхаузер, професор по радиохимия и физична..

публикувано на 30.05.24 в 10:18
Дария (10 клас), София и Катя  (5 клас) и Елена Волкова от Украинския образователен център и

Да завършваш учебната година в изгнание: как приключва годината за учениците в Украинския образователен център в София

Украинският образователен център в София се готви за приключване на учебната година. Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в..

публикувано на 29.05.24 в 10:54