Иван Панайотов е живата памет на Велико Търново, кореняк търновец с разностранни интереси, бивш спортист, историк и управленец на старата ни столица. В книгата му „Търновци, прославили България“ са включени 50 истории за художници, скулптори и визуални артисти, поети и писатели, музиканти, певци, диригенти, педагози и композитори, спортисти, актьори, дипломати, общественици, икономисти и учени, родени във Велико Търново от Освобождението да наши дни.
Една от любопитните и малко познати личности, прославили Велико Търново и България по света, е оперната певица и артистка Тодорка Бонева – Дорита, творила в Унгария. За интересния и бурен живот на търновката Иван Панайотов разказва:
„Завършила е консерватория, станала е оперна певица, киноактриса. Снима българо-унгарския филм „Унгарска рапсодия“ в Търново през 1943 година. Пяла е във всички големи театри на Европа и след Втората световна война, явно неудобна за тогавашната унгарска власт, емигрира в Аржентина и там пее в оперите и някъде през 60-е години се връща в Европа и почива в Австрия. Съдбата на такива хора е много интересна. При проучването срещнах много трудности, тъй като целият им род е в чужбина. Техните роднини трудно се откриват. Някои доже на дават сведения. Аз разчитах на случайността и тя ми е помогнала“.
И докато великотърновските творци като Емилиян Станев, Антон Дончев, Радко Радков, спортисти като Трифон Иванов, Красимир Балъков, Весела Лечева и Калоян Махлянов-Котоошу са широко познати, то много от историите будят любопитство, като тази за художника Христо Иванов, роден в края на 19-и век във Велико Търново. Красивият творец емигрира в Париж, а една случайност го свърза с керамиката, където той прави откритие, разказва Иван Панайотов:
„Имал късмет, оженил се за богата еврейка, чийто баща е „кралят“ на кристала във Франция. Като авантюристична натура, един ден, разхождайки се по бреговете на Сена, попада на една книга за керамиката. Заинтригува се и се замисля как да се занимава с керамика. Напуска жена си и заминава за град Лабор, на 160 километра от Париж, грънчарски център. Чиракува при местните майстори, усвоява занаята. Взема със себе си своята приятелка, която е работила в ЮНЕСКО. Прави открития в керамиката. Открива един цвят – бича кръв, много наситен червен цвят. До тогава глината се е очиствала от примесите и тогава се прави керамиката, неговото предимство, че е правил керамика с примесите. Става световно известен и му казват българският Пикасо в керамиката“.
В книгата на Иван Панайотов впечатление прави, че след заглавието в очерците има и допълнение – квалификация като „първи”, „основател”, „създател” „най-обичан”, „класик”, „номер едно”. Всички тези хора са част от пъзела на близката ни история и пример за вдъхновение.
Интересна е житейската история и на дипломата-художник Светлозар Раев, син на търновски кмет от 20-е години на миналия век и управител на Скопска област. Политически репресиран, той емигрира в Австрия, Франция и Германия:
„Попада в обкръжението на един голям немски архитект, завършва архитектура, завършва още няколко висши образования. Когато през 1989 година СДС идва на власт, той осигурява връзката на СДС с немските компании и съдейства за идването на папа Йоан Павел Втори в България. Веднага го правят посланик в Съвета на Европа и посланик към Светия престол във Ватикана. Доста време изкарва там, прокарва един закон в Съвета на Европа. Но има нещастието, когато Надежда Михайлова става министър на външните работи, да го махнат. След няколко месеца той умира и е погребан в Търново“.
Очерците в книгата на Иван Панайотов „Търновци, прославили България“ са за легенди, много необходими днес на обществото ни. Личности, които имат значение за уплътняване на културологичния профил на историческата и духовна столица на България, а сборникът е книга, която обогатява културния профил на страната ни, четем в предговора на книгата, чиято премиера пред читателите се очаква до края на годината.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..