На кованата желязна врата може да се прочете график за посещенията. Има часове, когато в музея и прилежащите му 3 работилници идват деца, за да се запознаят с непознати за тях техники за рисуване. По друго време, местни художници могат да се възползват от печатните машини и съоръжения, за да отпечатат свои творби или да създадат свои дизайнерски уникати, но има и часове, срещу които пише - „терапия“. Това е едно от местата в града, където хора с различни проблеми биват лекувани с изкуство.
"На практикуми обучаваме как да се правят разнообрази по вид отпечатъци и графики, предназначени за всяка възраст: за деца, за семейства, но най-голям успех има сред възрастните. Всеки може да избера своя формат. Имаме машина за отпечатване на графики. Имаме зала, в която се изготвят отпечатъците или с готови печатчета се украсяват албуми, тетрадки, книги. Най- голям успех има работилницата на покрива, където се изучава китайска техника за отпечатване върху коприна. Тя е подходяща и за плат, кожа и хартия. Привлекли сме специалисти от различни области, защото считаме, че изкуството на графиката е твърде интересно и разнообразно. Например има любители, които идват за единични уроци по дадена техника за 2 часа и половина и преценяват дали искат по-подробно да се запознаят с нея и да преминат курс за обучение. Това е процес на творчество. Имаме и целогодишни курсове. Прието е оттук никой да не си тръгне „с празни ръце“, каза директорът за специалните мероприятия и самата тя творец Шарон Венуш.
В Европа изкуството на графиката е много популярно. В Израел- не чак толкова. Затова модератори на групи за работа с възрастни хора, каквито съществуват към всеки пенсионерки клуб в града са се насочили точно към него за да заинтересуват хората от третата възраст и да се опитат чрез него да им помогнат да преодолеят проблемите си. А след като остареят хората се чувстват понякога безсилни да изразят това, което таят в себе си. А то е тъгата от загубата на близки хора, чувството за самота и страх от неизвестното бъдеще, безсилието да се справят с уж обикновени неща, които преди са били по силите им, вече не ги могат, намаляване на паметта. Когато към тези „редови“ старчески проблеми се прибави и стресът, че скоро те или близки хора са били диагностицирани за неизлечима болест, чувството за безнадежност, за незаслужена присада без право на обжалване е ужасно. Точно за такива хора има часове в работилниците на музея Щрук в Хайфа. За тях заниманията с изкуство, каквото в младостта си почти не са познавали е и предизвикателство и лечение. Тези, които имат двигателни или ментални проблеми могат само да поставят печатчета за украса на подвързия на тетрадки или книга, например. Но тези, чието физическо и ментално здраве е съхранено, биват насърчавани сами да рисуват. Не е необходимо това да са шедьоври. Често пъти в рисунките им специалистите могат да видят това, което ги гнети и да се опитат да им помогнат. Друг път самото рисуване, което е и под звуците на познати и любими песни от младостта им, успокоява. Курсът е от няколко месеца, или дори година. Най-добрите от сътворените графики биват отпечатвани.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..