Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реализирани и нови проекти за интеграция на деца със Синдром на Даун, представиха в СОС

Георги Георгиев - председател на СОС
Снимка: СОС

По инициатива на председателя на Столичния общински съвет Георги Георгиев се проведе конференция, на която бяха представени осъществените проекти за интеграция на деца и младежи със Синдром на Даун и други интелектуални предизвикателства, както и предстоящи инициативи.

В събитието се включиха общинските съветници Малина Едрева, Карлос Контрера, Иван Таков, Диян Стаматов и много други, също Албена Атанасова, зам.-кмет на СО по направление “Социални дейности и интеграция на хора с увреждания”, Минка Йовчева, директор на Дирекция ''Социални услуги за деца и възрастни'', Миряна Маламин-Сирийски, програмен директор на фондация „Светът на Мария“, Слав Петков, председател на сдружение „Федерация адаптирана физическа активност“, Йоана Колева, председател на фондация „Сошъл фючър“ и съосновател на платформата Jamba, Даниела Садикова, основател на спортен клуб „Шарк“ и съосновател на ПараКидс, Косара Чигирева, съосновател на платформата „Момичетата от града“, Гергин Ангелов, председател и основател на бадминтон клуб „Ракет спийд“ и най-важните гости на днешната конференция – деца и младежи със Синдром на Даун и техните родители.

Форумът бе открит от председателят на СОС Георги Георгиев.

„Радвам се, че почти година по-късно, след като за първи път се срещнах със Слав и родителите на деца със Синдром на Даун, сме всички тук заедно. Благодаря на всички организации, че ни направиха част от тях и че посвещават своята енергия на децата и младежите – защото те го заслужават. Благодаря на колегите общински съветници, зам.-кмета г-жа Атанасова, на г-жа Минка Йовчева и на колегите общински съветници – всички те са съпричастни към нашата обща кауза.

За една година успяхме да осъществим близо 10 проекта в различни области, а още няколко са в процес на реализация. Кариерно ориентиране, адаптирана физическа активност, арт занимания – надявам се, че всяко дете или младеж със Синдром на Даун ще намери своето любимо занимание и начин да изрази себе си.“


Последваха презентациите на различните организации, ангажирани с интеграцията и развитието на младите хора.



Заедно с фондация „Светът на Мария“ се осъществи и още една съвместна инициатива – поредицата от 3 кинопрожекции „Филми за достоен живот“, на която имах честта да бъда патрон. С въздействащата сила на киното популяризирахме каузата за достоен живот и социално включване на децата и младежите със Синдром на Даун. Прожекциите бяха напълно безплатни и бяха отворени както за деца и младежи със Синдром на Даун, така и за цялата общественост.

От Столичния общински съвет приеха и решение, с което още повече да улесним спортните дейности на територията на Столичната община. Отвориха общински спортни обекти – сред които са зали, стадион и басейн – за младежи с интелектуални затруднения, които са картотекирани към специализиран спортен клуб. Така се насърчават тези младежи да постигат високи спортни резултати.

Проекти, които предстои да бъдат реализирани:

София Вълнеева - "Приобщаване от ранна възраст"

Идеята на проекта е децата в детските градини – с и без затруднения, заедно да участват в педагогически занимания. Проектът предвижда на учителите в детските градини да се предостави педагогически инструментариум (материали), с който да провеждат занимания за всички деца, включвайки и децата с различни интелектуални затруднения.

Петя Григорова - „Сцена, пълна със слънца“

Проектът включва провеждане на репетиции, на еднодневен лагер и на концерт по случай 21 март – Международен ден на хората със Синдром на Даун. С проекта се цели да се насърчат както танцовите, така и певческите способности на децата със Синдром на Даун.


Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Евелина Стоянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10