Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С дарителска кампания Шукри Халилов осигурява средства за изграждане на кладенци в Африка

Кладенец в Африка
Снимка: личен архив

С дарения от Родопите, шести кладенец е открит с голямо веселие в Африка. Средствата за съоръжението са събрани от пожарникарите в Рудозем. Инициатор на кампанията е 44-годишният Шукри Халилов, който от години редовно прави дарителски акции за подпомагане на крайно бедните хора в Нигерия, Кения и Уганда.

С пари от различните кампании досега са направени шест кладенеца, от които стотици хора в Африка си наливат чиста вода. Идеята за доброто се ражда след преживяна лична трагедия в семейството на Шукри Халилов:

"Тази идея възникна в мен в края на 2015 година, след като имахме премеждие. Един пожар се случи - изгоря голяма част от покъщнината. Това беше на 24 и 25 декември. Тогава се беше разчуло и пред нас беше пълно с хора, които искаха да помогнат".

Откриване на кладенец в Африка     Снимка: личен архив

След като получил подкрепа от непознати, решил да прави дарения.

„Възникна идеята да направим кладенец в Африка“.

Доброто е заразно. След като Шукри Халилов споделил с приятели, те веднага се включили. Така даренията стават по-мащабни.

Той допълни, че един кладенец с помпа в Африка струва между 900 и 1000 евро. В повечето случаи водата се изкарва с помпи от дълбочина между 10-30 метра.

Разказва, че хората там пият заедно с животните от локви и се разнасят зарази, за тях водата е голяма ценност. Когато се отвори кладенец няколко села го ползват, заради чистата вода. Кладенците са край отдалечените села Кинденга, Тагама, Кибуко, Буабуи. В последното село 150 души вече пият чиста вода.

"Ние изпращаме парите, а те си правят сами кладенците и после изпращат снимки на направеното", посочва Халилов.

Кладенец в Африка   Снимка: личен архив

Освен за кладенци даренията се използват и за други нужди.

„Знаете, че населението е преобладаващо мюсюлманско и Курбан Байрям е свещен празник. Десетки хора се включиха в кампанията за купуване на храни. Доста средства сме изпратили за купуване на дрехи, помагала“.

Шестият кладенец е бил посрещнат буквално с всенародни тържества.

„Там хората са крайно бедни, нямат дрехи, а месо ядат един–два пъти в годината", казва още Шукри Халилов.

Родопчанинът споделя, че след като приключат акциите публикува информация в интернет, за да видят хората за какво са отишли парите. Шукри Халилов е вторият жител в Смолянско, който помага упорито на Африка. Другият е известният Даниел Делибашев, който научи африканците да играят български народни хора.

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30