Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бракониери убиха Андалусия - застрашев вид черен лешояд

Природозащитници насотяват да се създаде специализирано полицейско звено за разследване на престъпления срещу природата.

Черен лешояд в полет, снимка: Природен парк "Врачански Балкан"
Снимка: Дирекция ПП Врачански Балкан

Бракониери убиха Андалусия - застрашен вид в България - черен лешояд, освободен през ноември в природата по програмата за възстановяване на вида в Източните Родопи. От Българското дружество за защита на птиците настояват институциите да положат усилия за разкриване на подобни престъпления, както и да се засили контролът за предотвратяване на бракониерството.

"Птицата е черен лешояд от програмата ни за възстановяване на вида в Родопите. Опитваме се да създадем първата колония на наша територия", каза за БНР Стойчо Стойчев – Директор "Природозащита" в неправителствената организация БДЗП.

Той заяви, че 14 птици са пуснати в природата, които са отглеждани от природозащитници -  5 в района между Маджарово и Ивайловград.

"Една от птиците се установи на територията на Община Храманли. Нощува в един район, но в един момент предавателят започна да излъчва странни сигнали и стана ясно, че нещо се случва. На следващия ден нашия екип посети мястото и откри само кръв, малко пера, гума от автомобил. Сигнализирахме, че среднощни бракониера са открили птицата и са я застреляли,  след това са се опитали да заличат всички доказателства, включително предавателя".

По думите му това е хулиганска проява:

"Имаше царски орел, прострелян тази година, египетския лешояд Бояна в района на Джебел. Преди това друг египетски лешояд".

Ако бъдат установени, извършителите на престъплението могат да получат наказание лишаване от свобода от 3 до 5 години.

"Много се надяваме да бъде създадено и да функционира специализирано полицейско звено за разследване на престъпления срещу природата. Имаме съгласие от страна на Министерството на вътрешните работи, тече съгласуване с другите министерства и ако има такова звено на национално ниво от хора, които са специализирани да разследват ще има превантивен ефект".Повече можете да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05

платена публикация
Как да се грижим правилно за здравето на почвата с помощта на Torove.bg

Здравето на почвата обуславя как растенията ще растат, ще се развиват и справят със стреса от околната среда. Почвата, която е добре поддържана, подпомага здравословния растеж на растенията, като увеличава тяхната устойчивост на болести и вредители и спомага за по-добри добиви. Видове състояния на почвата Почвата е основен ресурс..

публикувано на 13.03.24 в 13:23

Без селфита или бавене - или какво да правим, ако намерим таралеж, преждевременно събудил се от зимен сън

Необичайно високите температури през последния месец доведоха до цъфнали цветя и овошки, както и до притеснения за реколтата, ако има рязък спад в показанията на термометрите. Освен да събуди дърветата, отразява ли се топлото време и на животните, които спят зимен сън, и по-специално на таралежите ? Независимо от топлите зими през..

публикувано на 10.03.24 в 11:07