В най-краткият ден на годината, слънчевите лъчи са полегати и попадат във вътрешността на малка пещера в планината Крокум насред пустинята Негев, близо до границата със Синай. Създават поразителен оптичен ефект на оранжева фосфоресцираща светлина напомняща пламъци. Пред пещерата има няколко храста, които изглеждат горящи. От далеч светлината изглежда като сияние на скалите.
За тази библейска легенда си спомням, когато гледам явлението, което се случва само в най-късите дни на годината в 12 часа по обед на това място. Планината Крокум е ниска- 800 м и е в местност, където често се стреля през границата. Сигурно затова сравнително късно, явлението е описано в научната литература. Авторът е Игал Гранот, преподавател по екология във филиала в кибуца Сде Бокер на университета на пустинята Негев. Бедуините също са знаели за явлението, защото и в техни легенди, то съществува. Освен това, са открити поне 1200 археологически обекта в околността. Дълго историците не са знаели каква е причината за такова струпване на светилища на различни религии и епохи точно на това място. Смята се, че едно от тях е мемориал в чест на Моисей. Около останки от древна постройка има 12 празни саркофага.
Моето тълкувание на природното явление е в планинарските кристали и камъни с високо съдържание на силикон, с които е „обрасла“ вътрешността на пещерата. Те отразяват слънчевите лъчи, които само по това време на година успяват да проникнат през ниския й вход. На тях се дължи и необикновената акустика. Дори произнесена шепнешком дума, проечава над околните баири.
Наоколо има побити камъни, напомнящи роговата покривка върху гърба на динозавър. Изнасянето на каквито и да е било предмети от района Крокум е забранено. Все още се водят проучвания. Често, дори върху малки камъни, има издълбани рисунки. Върху самите скали, има концентрични кръгове с рисунки. До сега са открити 44 000 - от различни епохи. Повечето са патинирани от времето и трудно се различават. Открити са изображения на ловни сцени, животни и надписи на тълмудически език( изчезнала древна семитска писменост). Една от формите, открити на това място е ритуално кандило със седем гнезда за светилници.
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в..