Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Телескопът ще бъде част от европейската мрежа за радионаблюдения на космоса

Как се прави космическа наука с лопати…

Дългогодишна мечта придобива форма - първият български радиотелескоп ще е факт през 2025-а

| Репортаж
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.
Снимка: БТА

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет.

Катедрата по астрономия във Физическия факултет скоро ще отправи покана към студените... да копаят. В края на лятото или началото на есента догодина ще се довършва поставянето на първия радиотелескоп в Югоизточна Европа и у нас, известен като ЛОФАР-БГ. Телескопът ще бъде част от европейската мрежа за радионаблюдения на космоса

Снимка: Добромир Видев

Двама бъдещи професори – по физика и по метеорология, и един бъдещ IT експерт – слушат урок на доц. д-р Камен Козарев в кръжока по астрономия. И макар за 13-годишните Теодор, Георги, Никол термини като квазари, честоти, диполни антени да са малко далеч, поне за сега, със сигурност разказът за радиотелескопа ЛОФАР и строителството му у нас е разпалило въображението. Защото Георги и Никол вече си имат телескопи, с които гледат небето.

"На село е телескопът – единственото място, където мога да гледам. Тук има много облаци. Звезди не знам кога съм виждал тук, в София."

За Камен Козарев от Института по астрономия в БАН една дългогодишна мечта вече придобива форма - първият български радиотелескоп ще стане факт през 2025-а. Той ще е и първата станция в Югоизточна Европа. Заради това изследванията на българските учени няма да бъдат ограничени само до… Луната, а  практически ще "слушат" цялата Вселена.

"ЛОФАР напредва много добре. Приключихме с изкупуването на земята, с подготовката. Направихме първоначално заравняване на терена", отчита той.

Летен стаж по радиоастрономия, обвързан с работа с нискочестотния радиотелескоп LOFAR, в Института по астрономия към БАН. Снимка: БТА

През 2025-а Козарев очаква старта на сглобяването на самите антени. Така страната ни вече ще е част от глобалната мрежа от над 50 станции – 16 от които в европейски държави и 40 само в Нидерландия. Всичките те - формиращи един телескоп за ниски и високи честоти.

"Това беше една поляна. Направихме инфраструктура – кабели, които стигат до терена на станцията, за електричество, за интернет свързаност. Очакваме 2025-а година, може би през третото тримесечие, да направим самата инсталация. Идват тировете с антените, с кабелите, идват колегите от Нидерландия, които да надзирават процеса. Искаме да включим студенти – магистри, докторанти. Вече има изразен интерес. Идеята е да въвлечем студентите, защото това ще са хората, които ще го използват професионално този телескоп."

Валидирането на станцията трябва да се случи до края на следващата година, уточнява доц. д-р Камен Козарев.

Засега Теодор, Георги, Никол няма как да участват в копаенето на телескопа. Със сигурност обаче ще бъдат един от бъдещите му ползватели.

"В България ще е добре да има повече телескопи, преподавателите да има с какво да дават примери. За изследване на ранната вселена, разбиране на вселената…"

"Да гледаме неща по вселената, да учим за други галактики."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16