11-годишният Слави и 14-годишните Наско, Валентин и Станислав са понапреднали в усвояването на уменията да свирят на гайда, но има и още много да учат.
"Коледарите дойдоха у нас да коледуват и аз от тогава се запалих да свиря на гайда".
Атанас Христов свири на гайда от втори клас:
"Запалих се покрай баща ми и дядо ми, те са гайдари. Да свиря за мен е удоволствие".
"Ако имаш желание всичко става лесно. Почти всички песни съм ги научил на слух. Слушам другите и покрай тях ги научавам".
Момчетата вече са научили някои от характерните калоферски песни, подчертава 21 годишната Христина Терзиева, която е студентка по право. От скоро тя ръководи гайдарския състав. Завършила е Националното училище за музикално и танцово изкуство "Добрин Петков" в Пловдив, а на гайда свири от 11-годишна."Ние калоферските гайдари имаме особен стил на свирене, различаваме се по числеността си и по самия репертоар. Всичко, което може да се усвои, да се покаже, научи се предава от поколение на поколение. Гайдата е инструмент, който те пренася в други измерения".
"Гайдата е музикален символ на Калофер. Там гайдарите могат да проследят минимум три поколения назад уменията да се свири на гайда. Тази традиция е започнала от 1911 година. Вече има 111-годишна история. Там се правят гайди. Читалището се развива по прекрасен начин. Това читалище става стожер на тези деца, които искат да продължат традицията".
Популярността на Калоферските гайдари тепърва ще расте, уверен е кметът на подбалканското градче Румен Стоянов.
Той също е част от състава, като задава ритъма. Тъпанджия е. Но може, разбира се и като много от мъжете в градчето, да свири и на гайда. Пожелаваме най-вече здраве на всички, а и на нас, казва Румен Стоянов, за да радваме с музиката си все повече хора. А иначе подготовката за коледуването беше направена предварително. Коледарските групи и днес ще огласят Калофер. В тях, както всяка година се включат и гайдарите - заедно - малки и големи.
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки. Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...
"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24-и април, четвъртък, обединение около дясно управление на столицата. Това каза пред БНР Иван Сотиров,..
" Папа Франциск беше изключително светла личност, прекрасен човек. Интересуваше се от всичко, свързано с нашата страна и народ. Проявяваше жив интерес "...