Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коледуването е традиция, която продължава да е жива в Калофер

Песните и наричанията в Калофер са богато озвучени от изпълненията на гайдарите

„Гайдарите от Алтън Калофер“
Снимка: Кремена Данева

„Гайдарите от Алтън Калофер“ вече са вписани в Националната представителна листа „Живи човешки съкровища - 2022“. В състава от близо 100 музиканти, голяма част са деца. На 24 и 25 малките гайдари ще радват с изпълненията си жителите на града.

Коледуването е традиция, която продължава да е жива в Калофер. След като първите коледарски групи потеглиха още през нощта,  днес обиколките им по домовете продължават, а знаем благопожеланията са за здраве и дълъг живот, плодородие и благополучие, за късмет, любов, щастие и добра среща, за радост, игри и веселия. Песните и наричанията в Калофер са богато озвучени от изпълненията на гайдарите. В подбалканския град с около 3000 хиляди жители, владеещите тънкостите на инструмента са повече от 100, а сред тях и много деца. Има семейства, в които три поколения свирят заедно, а малките гайдари се обучават и в местното читалище.

11-годишният Слави и 14-годишните Наско, Валентин и Станислав са понапреднали в усвояването на уменията да свирят на гайда, но има и още много да учат.  

"Коледарите дойдоха у нас да коледуват и аз от тогава се запалих да свиря на гайда".

Атанас Христов свири на гайда от втори клас:

"Запалих се покрай баща ми и дядо ми, те са гайдари. Да свиря за мен е удоволствие".

"Ако имаш желание всичко става лесно. Почти всички песни съм ги научил на слух. Слушам другите и покрай тях ги научавам".

Момчетата вече са научили някои от характерните калоферски песни, подчертава 21 годишната Христина Терзиева, която е студентка по право. От скоро тя ръководи гайдарския състав. Завършила е Националното училище за музикално и танцово изкуство "Добрин Петков" в Пловдив, а на гайда свири от 11-годишна.   

"Ние калоферските гайдари имаме особен стил на свирене, различаваме се по числеността си и по самия репертоар. Всичко, което може да се усвои, да се покаже, научи се предава от поколение на поколение. Гайдата е инструмент, който те пренася в други измерения".

„Гайдарите от Алтън Калофер“   Снимка: Кремена Данева

Съставът беше избран да представя Пловдивска област в своеобразния конкурс неслучайно, подчерта областният управител Ангел Стоев.  

"Гайдата е музикален символ на Калофер. Там гайдарите могат да проследят минимум три поколения назад уменията да се свири на гайда. Тази традиция е започнала от 1911 година. Вече има 111-годишна история. Там се правят гайди. Читалището се развива по прекрасен начин. Това читалище става стожер на тези деца, които искат да продължат традицията".

Популярността на Калоферските гайдари тепърва ще расте, уверен е кметът на подбалканското градче Румен Стоянов.

Той също е част от състава, като задава ритъма. Тъпанджия е. Но може, разбира се и като много от мъжете в градчето, да свири и на гайда. Пожелаваме най-вече здраве на всички, а и на нас, казва Румен Стоянов, за да радваме с музиката си все повече хора. А иначе подготовката за коледуването беше направена предварително. Коледарските групи и днес ще огласят Калофер. В тях, както всяка година се включат и гайдарите - заедно - малки и големи. 


По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05