Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евгения Ташева: Пластмасовите бутилки не влизат достатъчно добре в системата за рециклиране

Снимка: Радио ВИДИН
"Общественото мнение по отношение на пластмасовите отпадъци остава непроменено. Даже расте ангажираността на хората към този проблем и тревогата им от нарастващото замърсяване с пластмасата". Това заяви пред БНР Евгения Ташева от Сдружение "За Земята". 

По думите й от една страна хората очакват действия от институциите за ограничаване на този проблем, спирането на безконтролното изхвърляне и незаконните замърсявания. От друга страна те самите са склонни да променят своето поведение и навици, добави тя в интервю за предаването "Хоризонт до обед". 

Ташева припомни "плаващото сметище" по р. Искър от преди 2 години. Освен дървестната маса, другият преобладаващ отпадък бяха пластмасовите бутилки, отбеляза тя и добави, че това се открива и при почивстването на всички замърсявания в страната. 

Пластмасовите бутилки са нещо, което не влиза достатъчно добре в системата за рециклиране за момента, подчерта Евгения Ташева. По думите й това е абсурдно и жалко, защото материалът им е перфектно рециклируем. Тя е категорична, че това трябва да се промени. 

От Сдружението са направили експеримент - да проверят 2 км. участък по асфалтов извънградски път. Ташева съобщи, че там са открили отчайващо количество опаковки - отново най-много са пластмасовите бутилки, както и опаковките от цигари и храна. 

Тя посочи примера на други страни, в които може да се върнат опаковките от напитки в магазините срещу депозит, който е платен при закупуването на бутилката. Само за събраното от тези 2 км. участък от пътя - ако имаше депозит върху тези опаковки от напитки, щяхме да забогатеем с 200 лв., каза Ташева. 

Освен че е нелицеприятна гледката на отпадъци, това е скъпо нещо за данъкоплатеца, подчерта още тя и припомни, че от миналата година България плаща 44 млн. лв. всяка година за това, че има голямо количество нерециклирани пластмасови опаковки. Според нея България не върви в посока за справедливото разпределение на този разход и да не излиза той от джоба на българския данъкоплатец, а от производителите. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05

платена публикация
Как да се грижим правилно за здравето на почвата с помощта на Torove.bg

Здравето на почвата обуславя как растенията ще растат, ще се развиват и справят със стреса от околната среда. Почвата, която е добре поддържана, подпомага здравословния растеж на растенията, като увеличава тяхната устойчивост на болести и вредители и спомага за по-добри добиви. Видове състояния на почвата Почвата е основен ресурс..

публикувано на 13.03.24 в 13:23

Без селфита или бавене - или какво да правим, ако намерим таралеж, преждевременно събудил се от зимен сън

Необичайно високите температури през последния месец доведоха до цъфнали цветя и овошки, както и до притеснения за реколтата, ако има рязък спад в показанията на термометрите. Освен да събуди дърветата, отразява ли се топлото време и на животните, които спят зимен сън, и по-специално на таралежите ? Независимо от топлите зими през..

публикувано на 10.03.24 в 11:07

"Зелен данък" в Кипър вдига разходите на домакинствата със 121 евро годишно

Средно 121 евро на година се очаква да бъде допълнителната тежест за всяко домакинство в Кипър от въвеждането на "зелен данък" върху стоки и услуги. Прилагането му започва през лятото на тази година като първа част от мащабна реформа за създаване на модерна интегрирана данъчна система.  В началната фаза екологичното данъчно облагане ще..

публикувано на 03.03.24 в 11:32

Петър Попчев: Инвестицията в гражданска енергийна общност ще е между 3000 и 5000 лева

Около 1,5 милиона са гражданите на ЕС, организирани в граждански енергийни общности. Още през 2019 г. ЕК излезе със законодателен пакет за чиста енергия,  обединяващ няколко директиви. Нашето законодателство позакъсня с около 2 години . Сега шлюзовете за практически действия на граждани и общини са отворени . Това казва в интервю за БНР Петър..

публикувано на 22.02.24 в 11:37

Доц. Николай Симов в търсене на нови животински видове във Виетнам

Мястото е Югоизточна Азия, в източния край на полуостров Индокитай. Между Китай, Лаос, Камбоджа и Южнокитайско море се намира Виетнам . Неговата площ е повече от 330 хиляди квадратни километра, а около 40 процента от нея е заета от гъсти екваториални гори, в които живеят множество растителни и животински видове. В тази източна част от..

публикувано на 12.02.24 в 15:51