Каква е картината за реалното състояние на пчеларството при топлата зима до този момент, за пчелните семейства и подготовката им за паша напролет - това е темата в "Нощен Хоризонт" със специален гост инж. Михаил Михайлов, председател на УС на сдружение „Обединен български пчеларски съюз“.
"Приходите от опрашителната дейност многократно надхвърлят тези от пчелни продукти, така че без тяхната опрашителна дейност и без пчелите светът не би бил същият.
Пчелите опрашват близо 80 на сто, в сравение с всички други опрашители, хранителните посеви и те са най-важни. Затова ние държим те да се запазят като вид.
Защото има тенденции те да намаляват, да загиват, да изчезват и това ни безпокои нас пчеларите, а и всички хора.
Пчелите опрашват медоносните посеви, растения и така увеличават добивите, количествата и качеството на получаваните плодове, зеленчуци, маслодайни ядки, семена...Така че, те са изключително важни във хранителната верига", разказа още инж. Михайлов.
"Медът, който ние получаваме, е от медоносните растения, затова връзката пчели - растения е неразривна.
Пчелите осигуряват и храна за много животни. Затова трябва да ги поддържаме като вид и същевременно обществото трябва да се бори, за да запази местообитанията на пчелите. Има домашни пчели, има диви пчели, на които също трябва да се запазят като местообитания.
Защото тези местообитания са застрашени, последните години се установява необичайно голям срив на броя на тези популации. Преди години в "Зелената сделка" ЕК поиска в близките години - до 2030 да се запазят тези местообитания в три направления", припомни още пчеларят.
От 9 до 12 февруари в Плевен се открива XX-то юбилейно Международно изложение – договаряне „Пчеларство – Плевен 2023“.
"Новосъзадената Аграрна камара е полезна за пчеларите. На изложението на 9 февурари наши членове в Плевен ще излъчат представители, които да представляват нашия сектор в Камарата. Защото все още няма Закон за браншовите организации. След това идеята е тази камара да прерастне в структура, която да комуникира с държавата, защото гласът на всички - земеделци, животновъди, пчелари - да се чува единно, министерствата да знаят с кого да общуват", подчерта още пред БНР инж. Михайлов.
Още по темата за това има ли отравяне на пчелите, заради пестициди в почвата, оказват ли им влияние промените в климата, трябва ли да се увеличават насажденията, които дават нектар, както и за всички полезни свойства за човешкото здраве от меда и пчелните продукти - слушайте в звуковия файл.
Михаил Михайлов е пчелар - земеделски стопанин. Завършил инженерство в Техническия Университет, магистратура зооинженерство в Тракийския Университет в Ст. Загора, преподавател в „Курс пчелари“ и в „Пчеларски университет“, инспектор на биологични пчелини, към „Булгарконтрола“ АД. Председател на УС на сдружение Пчеларско дружество „Акация“ Банкя, на УС на сдружение „Столичен браншови пчеларски съюз, на УС на сдружение „Съюз на българските пчелари“ и председател на УС на сдружение „Обединен български пчеларски съюз“.
Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца. По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна. Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..
Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..
и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..
Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена. Онлайн петиция, която..
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...