Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във всички джамии у нас ще бъде отправена молитва за загиналите в земетресението в Турция и Сирия

За уроците на вярата и човечността, която няма цвят, религия и етнос

Снимка: Незабравка Кирова

Петъкът е денят за седмичната групова молитва при мюсюлманите. Денят, в който мъжете, изповядващи ислям, се събират на едно място, за да се помолят на Аллах да опрости както техните грехове, така и на близките им. Да прости и на починалите! Денят, в който получават и напътствията за новата седмица.

Днес мюсюлманите в Силистренско ще спазят тази традиция и мнозина ще прекрачат прага на джамията в своето населено място. Но освен за всичко друго, ще се помолят както за упокой на душите на загиналите в земетресението в Турция и Сирия, така и за сила на останалите живи.

Петъчната молитва в миналото се е използвала от местните управници, когато имали да съобщят нещо важно на населението, разказа районният мюфтия за Силистренска област Мюдесир Мехмед.

Днес молитва за загиналите в злощастното земетресение в Турция и Сирия ще бъде отправена във всички джамии у нас. Молитва да бъдат простени греховете им:


"Юдеите, християните и мюсюлманите вярваме в отвъдния свят. Смъртта е част от нашия живот. Това е неизбежно. Дали ще се случи по един неочакван, труден начин - както при земетресение, катастрофа или т.н., но всички някой ден ще умрем - това е неизбежно. Вярата ни след този живот - че има още един друг безкраен живот - един вид смъртта не е край, а преминаване от една фаза в друга фаза на живот. За разлика от земния живот, там вече няма изпитание, там има разплата - там ще отговорим на деянията си, които днес сме извършили". 

Битува мисленето, че когато се случи подобно явление като земетресение или ни сполети друга природна стихия, значи сме разсърдили Земята, Природата, Господ. 

"Въпросът е, че едно събитие, което ще се случи - това го наричаме природно явление, а от друга гледна точка - съдба на Земята да го наречем. Човек се ражда и умира - това е част от нашия живот и това ни е предписано преди това. Може да не сме грешни, но нашият живот да приключи в определен час. Животът е точно определен, той не се мени. Менят се някои други неща - закъсняват донякъде. От гледна точка на вярата - онова, което е писано предвателно, не се мени. Ние трябва да се замислим и да си поправим греовете, грешките и да се замислим върху това". 

И стигнахме до Приказката за войната на мравките:

"Те помежду си водят война, а когато завали дъжд, те си помагат. Ние виждаме същото явление в този момент. Религията е част от живота на човека. Когато изпаднем в беда, ние тогава се сещаме за нашия създател и тогава се сещаме за хуманността. Когато сме в добро състояние, тогава издивяваме и се чудим къде да си харчим парите, след като можем да споделим. Споделянето е нещо прекрасно, да не разхищаваме".

Мюфтийството в Силистра има обявени банкови сметки за дарения. Не връщат и никого, който на място реши да донесе пари, продукти, дрехи, за да бъде в помощ на страдащите.

Пунктове са разкрити на много места в града, както от институции и организации, така и от частни лица, а адресатът е един – жертвите на земетресението в Турция и Сирия.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48