Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Хобито никога няма да умре"

Когато всички останали връзки прекъснат, на ход са радиолюбителите

Радиолюбителите у нас са застаряващ, но не и изчезващ вид, твърдят практикуващи

Снимка: Pixabay

Комуникацията по време на криза е важна, но навременната информация още повече. С тази мисъл през 1999-а година група доброволци радиолюбители заминава за Турция. Тогава те помагат за предаването на информация след катастрофално земетресение в северозападна Турция.

Описанието на ситуацията тогава поразително прилича на тази, която от седмица доминира в ефира 20 години по-късно.

Преди почти четвърт век Димитър Димитров и Костадин Евстатиев правят радиомост между хиляди наши изселници в пострадалите райони и техните роднини в България и по света. Двамата са от двете страни на ефира - Костадин в Турция, като част от голямата група радиолюбители, заминала да помага, а Димитър - в Кърджали.

"Тъй като комуникациите бяха прекъснати и нямаше връзка между изселниците, които са пострадали там, и нашенците, които им бяха роднини, приятели, близки", спомнят си те.

А през 1999-та година прекъснати комуникации означавало наистина прекъснати комуникации…

"Всичко беше изпокъсано. Хората прибягнаха до радиостанциите."

Костадин Евстатиев бил радистът на групата. Работата била трудна. Хората на място събирали информацията. После я препредавали.

"Събираха информация на място - за срутени къщи, блокове, загинали хора. Предаваха по адреси. Много радиолюбители се бяха включили от България. Имаше чувство на съпричастност, хората се вълнуваха, радиолюбителите също. Всички бяха готови да помагат. Бяха на дежурство едва ли не, препредаваха си съобщенията. Имам дневник. Всяка работа в ефир се записва в дневник. Но за нас това е вече минало", разказва Димитър Димитров днес.

Радистът Костадин Евстатиев помни и друго - мъката на хората, която при бедствия е една и съща, без значение в кой сезон.

"Пред очите ми са тези картини. Най-трудното беше, когато трябваше да предаваме сведения за загинали. Най-радостното беше, когато предавахме сведения за живи и здрави."

Председателят на Българската федерация на радиолюбителите в България Снимка: Уикипедия

Виктор Ценков твърди, че именно голямото земетресение в Измир провокирало турската държава да създаде мрежа от радиолюбители. Същата мрежа се ползва и сега по местата, прегазени от бедствието, свидетелства той.

"В момента работят доста радиолюбители от Турция. Турските колеги бяха едни от първите на терен, оказали помощ."

Засега българските радиолюбители са само в готовност да помагат на турските им колеги. В България има подобна мрежа от радиолюбители, ретранслатори и най-важното - желание да се поддържа.

"Осъзнават, че от това, което правим ние, не се търси никаква финансова изгода. Защо го правим? Защото ни е в кръвта. За нас това е като призвание."

Българските радиолюбители стоят много добре в Европа, подчертава  председателят на Българската федерация Виктор Ценков.

Радиолюбителството е и скъпо, и евтино хоби, добавя той. По думите му "в нашата страна има и от двата вида".

Радиолюбителите са застаряващ вид, но не и изчезващ, категоричен е Ценков.

"Хобито никога няма да умре."

В това са убедени и Димитър Димитров и Костадин Евстатиев – двама от групата радиолюбители, които помагат за връзката при голямото земетресение преди близо четвърт век.

И Димитър, и Костадин декларират, че докато могат, като радиолюбители винаги ще помогнат в бедствия. Само някой да ги потърси.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16
Владина Цекова

Владина Цекова за филма си за професор Минко Балкански "Моето име е Минко"

Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..

публикувано на 20.03.25 в 08:27