Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Манол Пейков: Гражданското общество у нас съществува под похлупак, аз отворих една цепнатина

Издателят допусна възможността да бъде номиниран за депутат от ПП-ДБ

2
Манол Пейков
Снимка: FaceBook/Manol Peykov

"Гражданското общество у нас съществува под похлупак, аз отворих една цепнатина и дадох една искра. ... Разби се митът, че не сме състрадателни, че сме недоверчиви, че изповядваме идеята, че преклонена главица, сабя не я сече".

Това заяви пред БНР издателят и граждански активист Манол Пейков, организатор на кампаниите "Генератори за Украйна", книги за Библиотеката в Болград, както и дарителски акции за пострадалите от земетресението в Турция и Сирия.

455 генератора вече са купени, над 350 от тях са изпратени в Украйна:

"Търсим машини на максимално добра цена и с най-добро качество", обясни той и добави, че 50 са генераторите, купени за Турция, за тях изискването е да работят с газ, а не с друго гориво.

По думите на Пейков българското общество е реагирало по-бързо и по-лесно с помощ за пострадалите от земетресението в Турция и Сирия, отколкото преди това за жертвите на войната на Русия в Украйна:

"Вредната пропаганда на Кремъл е повлияла по някакъв начин на умовете на доста хора в България и някак по-предпазливо беше отношението към Украйна. Докато в случая с Турция и Сирия, хората чувстват от дъното на своето същество, че това може да се случи на самите тях и тези хора имат нужда от подкрепа".

Манол Пейков подчерта, че ситуацията в Турция е по-различна от тази в Сирия:

"В Турция има работеща държава, а в Сирия, особено в пострадалите райони, няма. В Сирия са нужни базови неща - храна, топли дрехи, палатки, спални чували, хигиенни продукти, защото те просто нямат нищо. Докато в Турция поне с храната проблемът е поне частично решен, ако не и напълно. Приемат детски храни, нови одеяла и завивки. ... Два тира с брашно заминават за Сирия, защото там нуждата от храна е абсолютно огромна", посочи той.

В предаването "Неделя 150" той допусна възможността като член на "Да, България" да бъде номиниран за депутат с листата на ПП-ДБ за изборите на 2 април.

Интервюто на Явор Стаматов с Манол Пейков можете да чуете от звуковия файл. 

Кампания

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

Свързани новини

Номинациите за наградите на фондация "БлуЛинк" вече са отворени за гласуване

Наградите "Свободен електрон" всяка година отличават важни и смислени дигитални проекти, които имат тежест и добавено стойност в защита на демокрацията, човешките права и европейските ценности. Номинациите за наградите на фондация "БлуЛинк" вече са..

публикувано на 14.02.23 в 18:45
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и..

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма",..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026..

публикувано на 13.07.25 в 11:20