Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евелина Славкова: За ПП и ДБ ще бъде трудно да удържат задълго образа на силна коалиция

Евелина Славкова
Снимка: Ани Петрова

"Битката ГЕРБ-СДС – ПП-ДБ ще бъде основната битка, която ще наблюдаваме в тази кампания. Вече в доста дълъг период сме в перманентна политическа кампания. Това е официалната част преди изборите. Тази кампания стана вече много дълга и досадна на българския избирател."

Това каза в интервю за БНР Евелина Славкова от Изследователски център "Тренд".

Славкова не очаква "безкрайно изненадваща кампания, която да ни изненада приятно, или безкрайно да ни разочарова".

Опцията отново да няма правителство и след изборите на 2 април не трябва да бъде изключвана, такова усещане се създава, отбеляза социологът.

"Защо вероятността да няма правителство не трябва да бъде изключвана, да не кажа все по-осезаема? ГЕРБ имат интерес да направят правителство с ПП-ДБ, защото това ще ги прелегитимира, ще ги върне, а ПП нямат такъв интерес. Същото важи за ДБ."

Самата коалиция ПП-ДБ е също много сложна конструкция, както беше сложна конструкция правителството, в което участваха, посочи Евелина Славкова. По думите ѝ от листите им липсват "ключови лица", което означава, че и двете страни са направили компромиси.

"Това ще бъде много трудна за поддържане в дълъг период от време, без ярки противоречия, коалиция. Ще бъде трудно за тях да удържат образа на силна коалиция."

Славкова е скептична дали ГЕРБ иска да влезе в разговор за нова тройна коалиция, т. нар. коалиция хартиена бюлетина, която според нея "би разбунила части от някакви електорати, които биха могли дори да излязат на улицата".

Преди местните избори "те не биха изиграли толкова рязко и безразсъдно шанса си, влизайки в такъв тип коалиция, при положение, че предстои тежка битка", изтъкна тя.

Относно представянето на "Възраждане" Евелина Славкова коментира:

"Дали може да растат повече? Те могат да пораснат още, най-вероятно, имат потенциал, нямат някакъв определен таван, с тази кампания за събиране на подписи за организиране на референдум за еврото. Въпросът е, че тези хора, които гласуват за "Възраждане" – техните идеи, техните послания, ще започнат да си дават сметка за едно – когато не си част от управлението и не би водил никога разговор с политическите партии, за да си част от управлението, как точно ще ги реализираш? Виждат във "Възраждане" вечния опозиционер, който много говори, но нищо няма да направи, защото няма да се съгласи да използва инструментите, за да направи някакви неща. Това е по-специфичен електорат, по-протестен, по-революционно настроен."

Българите не са склонни да се отказват от атомната енергетика. Това показва новото проучване на "Тренд", което ще бъде представено по-късно днес. Един от възложителите на проучването е "Булатом".

"Българите виждат перспективите на България свързани с ядрената енергетика. Нямаме склонност към този момент да се отказваме от нея."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17