Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Да върнем България в българското училище"

Проф. Атанас Семов: България се нуждае от ново освобождение от оковите на фалшивия глобализъм

Днес проф. Семов ще представи документален филм за новоселското въстание - „Девет глътки свобода“

Атанас Семов
Снимка: БГНЕС

В навечерието на 3 март трябва ясно да кажем, че България се нуждае от ново освобождение от оковите на фалшивия глобализъм. Това заяви пред БНР проф. Атанас Семов, член-кореспондент на БАН, д-р на юридическите науки и университетски преподавател.

Нуждаем се от освобождение от оковите на обезродяването“.

Днес от 17 часа, в БАН проф. Семов ще представи документален филм за новоселското въстание - „Девет глътки свобода“. Събитието е с отворени врати и всеки, който иска да се докосне до историческата памет, е добре дошъл, отправи покана проф. Семов. На представянето ще присъства президентът Румен Радев.

Новоселското въстание е величаво, защото обявява Първата българска република, която успява да просъществува 9 дни. Въстанието е величаво и с цялостното народно участие.  Има забележително присъствие на жени. Сред тях се откроява Стояна Драгановска - Нишанджийката. Тя участва в подготовката на въстанието заедно с баща си и чичо си. Стреля с пушка и има лична заслуга за забавянето на потушаването му с няколко часа, което позволява на много хора да се изтеглят високо в Балкана и да се спасят. Много зверства са извършени при потушаването на въстанието. Сред тях е посичането на всички монахини в Новоселския манастир. Ново село е наричано северния Батак“.

Въстанието практически не присъства в учебниците, а не заслужава такава съдба, посочи още проф. Семов в предаването „Преди всички“.

„Това е една от най-величавите и героични страници в нашата история“.

Да върнем България в българското училище, призова той.

Това е един от нелепо многото примери за празноти, за липси, за зловещи кратери в българската национална памет, както тя се отглежда, както се изгражда в българското училище. В нашите учебници не присъстват много от знаковите събития и личности в българската история, а тези, които присъстват, присъстват само колкото да не може да се каже, че ги няма. От учебниците нашите деца не могат да разберат нито какво му е било страшното на онова време, нито за какво са жертвали всичко мило, и живота си дори, нашите герои. Българските учебници са изпрани от един глобалистичен сапун и са превърнати в имитация на образование“.

Когато минат изборите, пред политиците ще се постави въпросът за изтриването на българското в образованието, обясни още проф. Семов.

Цялото интервю на Диана Дончева с проф. Атанас Семов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фрагмент от корицата на книгата

Борислав Вълов-Ей Бо с книга, вдъхновена от действителни събития

"Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..

публикувано на 19.05.25 в 15:14
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53