Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безсрочен протест на зърнопроизводители от Великотърновско, Русенско и Плевенско

| обновено на 13.03.23 в 14:42
3
Протест на зърнопроизводители
Снимка: Здравка Маслянкова

Зърнопроизводители от областите Велико Търново, Русе и Плевен започнаха безсрочен протест с настояване да се спре безмитният внос на украинско зърно и да бъде отложен стратегическият план в земеделието. Над 50 трактора и комбайни бяха изкарани от земеделските производители и за кратко по обяд с автоколона от земеделската техника беше блокирано движението по пътя Русе – Плевен между свищовските села Горна Студена и Овча могила.   

От земеделие никой не е прокопсал, а сега става още по-трудно с вноса на евтина пшеница и слънчоглед от Украйна и с новите изисквания на българския стратегически план в земеделието, заявиха протестиращите зърнопроизводители от малки и големи земеделски кооперации в централна Северна България, които изкараха тракторите си в знак на безсрочен протест. Беше приета и протестна нота до служебния земеделски министър и до правителството.  

Координаторът на протеста и председател на земеделската кооперация в свищовското село Александрово Димитър Димитров: 

"От днес нататък продължаваме да защитаваме интересите си. Техниката остава на място. Докато не изпълнят исканията – да спрат вноса от Украйна на селскостопанска продукция и стратегическият план, ако не могат да го спрат, да го отложат за година-две. Ние, като земеделски производители, няма как да го изпълним и ще загубим част от субсидиите. Без субсидии ние не сме конкурентоспособни на европейския пазар". 

Вносът на украинско зърно прави българските земеделски кооперации неконкурентоспособни, затриват ни, заяви Генчо Генчев от земеделската кооперация в русенското село Кривина: 

"Смъкнаха се цените, сринаха се пазарите, какъв е да е проблемът. Тези земеделци за какво мислиш са излезли?! Има хора, които не са си продали зърното, теглили са кредити, за да си покрият другите разходи. Сега трябва да се бесят. Ние изпълняваме европейски директиви, праскаме с това, торим с другото, а накрая какво – те вкарват украински неща, и слънчоглед, и всичко е така. Защо никой не се замисля какво яде тази нация? Стратегическият план са го мислили хора, които не са ходили на полето. Аз разбрах, че трябва да се оре февруари месец, как ще се оре, сега е нулева серия. Това са грубости на търкалета. Не зная как ще се оправям, ще се събираме да умиваме, да решаваме. Не зная". 


И да умуваме, изход не намираме защо изкупните цени на слънчогледа и пшеницата са паднали двойно преди украинския внос и не можем да си покрием себестойността на продукцията, коментира Любен Данаилов от земеделската кооперация от плевенското село Козар Белене: 

"Сметките показват, че ще бъдем на загуба, тъй като изкупните цени паднаха много, благодарение на нашето правителство, което вкара слънчогледа и пшеницата от Украйна на ниски цени. При тези изкупни цени ние сме на пълна загуба. Преди украинския внос пшеница беше около 70 ст. и нагоре, слънчогледът беше някъде около 1,20 лв. Сега изкупните цени за пшеницата са 45 ст., слънчогледът мисля, че е около 80 ст. Не можем да покрием себестойността при тези цени, тъй като се вдигна цената на торовете особено – тройно и четворно. Амониевата селитра от 600 лв. отиде на 1200 лв. Останалите торове също се вдигнаха, вдигнаха се и препратите и семената. Първата година, може би, ще устискаме, ама за следващата, започнахме със заеми да работим". 

Протестът на зърнопроизводителите от Северна България се подкрепя и от търговци на земеделска техника. Румен Дечев е представител на една от най-големите фирми за търговия със селскостопанска техника и коментира: 

"Тук съм да подкрепя земеделците, защото аз лично от януари месец не съм продал нито една машина и нещата са свързани, не са ударени само те. Ударени сме и ние като индустрия, като търговия и бранш, защото те като не продават и нямат пари, рефлектира и върху нас, не продаваме и ние. Те нямат пари и не купуват". 

И докато кооперациите, арендаторите и търговците на техника имат някакви възможности за финансово лавиране, не така стои въпросът за работниците им. За хляба на семейството си е притеснен трактористът от Левски Петър Милчев, който дойде на протеста с тригодишния си син.  

"Има вероятност да останем без заплащане при тези неща, които се случват. Последно се качвах на трактора да ора есента. Досега редовно получавах заплата, но сега не сме сигурни дали ще имаме заплати". 

Протестът на земеделските производители от централна Северна България срещу украинския внос на зърно и условията на стратегическия план за земеделието продължава.  

Репортаж от Горна Студена на Здравка Маслянкова можете да чуете от звуковия файл. 

Снимки: Здравка Маслянкова


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Румен Кънчев

Проф. Румен Кънчев: Договор за мир в Украйна до края на тази година няма да има

Подписването на договор за мир в Украйна ще е дълъг процес и до края на тази година съм сигурен, че няма да има такъв договор, а за следващите години ще видим, прогнозира проф. Румен Кънчев, бивш зам.-министър на отбраната, в интервю пред БНР. Според него е задължително да има стратегическо споразумение Русия и това е било необходимо да се..

публикувано на 24.02.25 в 17:36

Силистренският театър играе на фестивал в Турция

Драматично-куклен театър - Силистра участва в 12-то издание на турския театрален фестивал "Ерол Гюнайдин" в град Акчаабат. Ще се играе пиесата "Родината или Силистра“ от класика на турската литература Намък Кемал. Написана е през 1872 г. и поставя основата на турската драматургия. Била е забранена, а авторът ѝ е бил вкаран в затвора...

публикувано на 24.02.25 в 17:32
Доц. Алексей Пампоров

Алексей Пампоров: "Възраждане" загубиха политическия дебат за еврото и прибегнаха към агресия

"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност.  Това каза пред БНР доц. Алексей Пампоров от Института по философия и социология към БАН и коментира: "Вече не могат да направят нищо срещу това, което се случва в парламента, защото останалите партии са по-скоро за еврото...

публикувано на 24.02.25 в 17:13
Вицепремиерът Томислав Дончев (вляво) и министър-председателят Росен Желязков

Правителството прие управленската си програма. Какво съдържа?

Правителството прие управленската си програма.  В началото на извънредното правителствено заседание премиерът Росен Желязков благодари на партньорите в коалицията: Какво пише в управленската програма на правителството "За разбирането и за помиряването на политическите и идеологическите различия, за зрелостта, която до този момент позволява на..

публикувано на 24.02.25 в 17:01
Киър Стармър

Стармър: Русия не държи всички карти във войната с Украйна

Британският премиер Киър Стармър заяви, че "Русия не държи всички карти във войната с Украйна" по повод на думите на Доналд Тръмп, че Русия "държи картите" в мирните преговори в Украйна, заради територията, която е завзела. Европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев Стармър се включи чрез видеовръзка на срещата на..

публикувано на 24.02.25 в 16:56

МОН предлага учещите за медсестри да не плащат такси

Министерството на образованието предлага специалността "Медицинска сестра" да стане защитена и обучаващите се студенти да не заплащат такси.  Това е записано в нормативни промени, публикувани за обществено обсъждане.  Ако те бъдат одобрени, промяната ще влезе в сила от новата учебна година и ще обхване първокурсниците в държавните университети с такава..

публикувано на 24.02.25 в 16:46
Доц. Емил Цветанов

За хилядолетните традиции в лозарството и винарството в област Плевен

Регионът около Плевен съчетава хилядолетни традиции в лозарството и винарството с модерни винени изживявания . Множество исторически артефакти като Вълчитрънското златно съкровище и Бохотското сребърно находище, изложени в Регионален исторически музей – Плевен, свидетелстват за това богато минало. Тук се намира и едно от най-старите..

публикувано на 24.02.25 в 16:40