Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Даниела Попова: Здравословни храни, но не от нашите ширини, могат да ни вредят

Снимка: pixabey.com

Преди летния сезон все повече хора се питат "Как да отслабна" и всеки иска да отслабне бързо и лесно. Експертите съветват, че е най-правилно това да стане чрез здравословно хранене и спорт. Оказва се обаче, че и зад прекалената обсебеност от здравословно хранене и начин на живот могат да се крият сериозни психози

Много често се сблъскваме с проблеми при пациентите, в следствие на назначена самодиета, казва доц. д-р Даниела Попова - началник на Клиниката по метаболитно-ендокринни заболявания и диетика към болница "Царица Йоана - ИСУЛ".

Тя обяснява, че дори храните, които се смятат за здравословни, но не са от нашите географски ширини, могат да ни вредят:

"Тези експерименти крият опасност. Би следвало много внимателно да прибягваме към промяна в храненето".

Все по-често клиниката, която е една от малкото в България, специализирана в лечението на хранителни нарушения, като анорексия и болимия, приема пациенти с тези заболявания, споделя доц. Попова. 

По думите й в днешно време се наблюдават нови феномени, които зачестяват. Такъв е орторексията, посочи тя и обясни, че това е сравнително по-леко нарушение в храненето: 

"То се изразява в непрекъснат стремеж да се търсят здравословни компоненти в храните, да няма нездравни елементи, вглеждане в съдържание на мазнини, сол, в търсене на предимно естетсвени биохрани. Това е прекалено. Индивидите са обсебени в това да броят калории и да търсят определени храни. В крайна сметка това нарушава техния нормален социален живот, нарушава и тяхната личност и те изпадат в една маниакалност". 

Доц. Попова разказа и за друго нарушение:

"При него се вглеждат преди всичко в натрупване на мускулна маса и приемане на храни, които водят до нейното увеличаване - това са преди всичко белтъчни храни. Свръхприемът на белтъчни храни отново е нездравословен дисбаланс в храненето и води след себе си редица нарушения. Това също вреди на здравето".

В търсене на начин за драстично сваляне на килограми, повече от година ендокринолозите се сблъскват с лекарствата за отслабване, предназначени за диабетици, които се приемат без лекарско предписание. Никога не го правете, съветва доц. Попова. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05