Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С музика и танци в Израел посрещат пролетта

Снимка: БГНЕС

Първата пролетна седмица в Израел започна с проливни дъждове и наводнения в пустинята, където няма какво да спира дъждовните порои. Но през почивните дни времето е прекрасно. В повечето от резерватите са обявили „ден на отворените“ врати. И нощ. Следобедите има детски курсове за нареждане на мозайки от камъчета. Вечерта - партита за изпращане на зимата и прелетните птички. С много музика, танци, конкурси с големи награди - абонаменти за посещения на природни и археологически резервати, зоологически градини и пикници на открито от цялото семейство, колкото и многобройно да е то. Но това е и времето на голямото пролетно чистене.

Обикновено свързваме престоя на прелетните птички от Европа с резервата Ахула, в който има голямо и малко езеро. Този път сме край малкото езеро, където се срещаме с Анат Кохва, чиито родители са от България. Тя е от изследователите на уникалната природа там и по-специално на прелетните птици.

„Шегуваме се ,че сме нещо като социолози: изследваме дали мигриращите птици отиват в Европа само на лятна почивка или обратно- летят към топлите страни, за да си греят кокалите през зимата и най-важното - колко от тях, без да искат официално политическо или икономическо убежище, остават при нас и се превръщат в „постоянни птици“.

Свикнали сте да свързвате прелетните птици само с лястовички или щъркели, но те са много повече и разнообразни. Често на крачката на птичките има не само маркери, но и предаватели, за проследяване на времето за придвижване, маршрута и мястото на зимуване. Обикновено за „основно жилище“ приемаме мястото, където снасят яйцата си. Поне 80-тина вида птици от Източна Европа пристигат при нас. Много от тях решават, че тук им е добре и не продължават към Африка. До някъде ни тревожат тези птици, които не искат и да се върнат в Европа или в други страни, от които са родом. Част от тях нямат при нас естествени врагове и често се опитват да изместят местните птици. Нямаме нищо против мултикултурализма, но намесата им може де измени екологичната обстановка. Често те нападат гнездата на местите птици и изкълвават яйцата им или ги конкурират при изхранването.“

Повече чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50

Борбата със замърсяването с пластмаса е фокусът на Световния ден на околната среда

Намиране на решение на замърсяването с пластмаса – това е призивът на днешния Световен ден на околната среда .  Кампанията тази година иска да окуражи както всеки отделен човек, така и организации, правителства и различни видове индустрии да възприемат устойчиви практики за системна промяна за по-здравословно бъдеще. Генералният секретар..

публикувано на 05.06.25 в 01:00