Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът Стамен Гешев: Град Баня се слави като курортен град. Нищо културно не виждаме в парковете, в сградите

Челен сблъсък между общината и НИНКН за историческата стойност на обекти в град Баня

Арх. Петър Петров: Туристите не търсят само лечебни процедури, а да усетят останалото от историческата среда

Снимка: https://banispa.com/

Благоустрояване на всяка цена, дори за сметка на културното наследство в град Баня? Защо се сблъскват диаметрално гледните точки на местната управа и Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН)? Предложението е центърът, паркът и някои прилежащи сгради и терени да влязат в регистъра на недвижимото културно наследство. 

В интервю за БНР кметът на Баня втори мандат Стамен Гешев се обяви срещу процедурата на НИНКН да се впишат части от центъра на градчето в регистъра на недвижими културни ценности

"Не ни радва. Град Баня се слави като курортен град. Нищо културно не виждаме в парковете, в сградите, които имаме. Единствено сградата на банята, която е строена от известни архитекти. Не виждам нуждата да обявяват като недвижима културна ценност. Буди недоумение защо се прави това нещо."

На проведено снощи обществено обсъждане гражданите са били запознати с уведомлението на НИНКН.

"Архитектите от НИНКН дойдоха да свалят тези сгради от този регистър, да ги заличат, тъй като от тях дори няма помен. Всичко е разрушено. А в същото време са вкарали всичките тези имоти – общински, частни, в процедура, в нов регистър искат да ги вкарат", даде своите пояснения кметът.

От общината се опасяват, че това ще възпрепятства последващо кандидатстване за европейски средстваОбщинският съвет е единодушно против предложението за вписване в регистъра за недвижимо културно наследство, заяви Гешев.

"Абсолютно "против"! Почти всички граждани са "против" и ще се инициира подписка. Ще се подписват жителите на град Баня и хората, които притежават имоти."

Снимка: Фейсбук/Баня Карловско

Гледната точка на Община Карлово и на Общинския съвет не съвпада с нашата гледна точка, контрира Мартин Стоянов, който е сред защитниците на паветата в Баня.

"Едва ли не няма никакви обекти, които са ценни исторически. Баня започва да се оформя като курортно място по времето на цар Борис Трети. Цялата инфраструктура, включително паважните настилки - 30-те години на много малко места в България е имало такива. Ремонтните дейности не изключват да бъде запазена паважната настилка."

Баня всички я знаят като "царска Баня", не става дума само за паважната настилка, изтъкна Стоянов и посочи като ценни за града не само паветата, но и бившето казино, банята, парка.

"Паркът е цял комплекс. Когато говорим за туризъм, не е само да имаш хотели в едно населено място."

Снимка: Фейсбук/ Баня Карловско

Миналата година са започнали териториални програми в няколко населени места у нас. Процедурата се случва по Закона за културното наследство, уточни в предаването "Хоризонт до обед" арх. Петър Петров.

"Говорим за паважните настилки. В София цялата паважна настилка в централната градска част вече е защитена по Закона за културното наследство. В Пловдив самата община преосмисли намеренията си и върна паветата обратно, така че да се запази историческия характер. В Брацигово при вече спечелена процедура по европроекти общината също задейства и там паветата бяха запазени", коментира арх. Петров. По думите му някои от каменните бордюри например днес не могат да бъдат произведени.

арх. Петър Петров Снимка: БГНЕС

Хората в Баня са откровено заблудени, смята архитектът.

"Да не кажа излъгани. Имаме неразбиране, незнание, некомпетентност или нещо повече. Снощи хората са били наплашени."

Много е жалко, че кметът не вижда културно наследство в града, отбеляза още Петър Петров. По думите му е добре туристите да могат да усетят и онова, което е останало от историческата среда на града, защото те не търсят само лечебни процедури.

Рухналите ханове например могат да бъдат реставрирани, а никой не предприема действия, посочи той.

Трите гледни точки чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30