Освен вота за 49-ото Народно събрание, тази година българските изселници ще участват и в друг ключов избор – на 14 май в Турция ще избират парламент и президент.
"Аз не съм за политиката, защото при политиците трябва да си много гъвкав, при спортистите такава гъвкавост няма", казва Ефраим Камбероглу, световен и европейски шампион по борба, напуснал България преди повече от 30 години. Според него разликата между правилата в политиката и спорта след поредната пета борба в свободен стил за парламент за последните две години се изчерпва с една дума: лъжа.
Изборни гласове в Турция не се печелят с една вечеря, а с добра организация, разяснява политическите правила и Зюрфеттин Хаджиоглу от Конфедерацията на балканските румелийски турци и посочва причините за трайния изборен успех на ДПС в Турция:
"Другите партии не изявяват интерес да привличат хора от турската общност, да правят политика с тях. В последните избори две партии идват тук, срещат се с някой, някоя вечеря и се връщат. Не става така. Тази партия, дето взема голямата торта, има представители, отговарящи за Република Турция – за Тракийския район, за Истанбул, за Бурса, за Мармара, за Измир и тия представители работят всеки ден. Политика се прави така. Другите партии – само от избори на избори, идват, посещават и се връщат."
Защо ДПС винаги печели в Турция?
"Двойните граждани се доверяват на ДПС. Тя е единствената партия, която винаги идва."
"ДПС има повече почитатели – повече посещават нашите изселници и повече се грижат за тях."
"Турската общност си държи да се гласува за тяхната партия, която си знаят от 90-а година насам."
Има и разочаровани от вечния победител на български избори в югоизточната ни съседка:
"И аз преди давах гласове, обаче този път не ми дават доверие. ДПС само крадат от хората. Не ги искам."
В Турция са започнати и с друго политическо правило – за тенджерата, която може да качва и да сваля правителства.
"Тенджерата е голям критерий поначало. Храната прави борбата. Тенджерата може да прави и преврат."
Неизвестните около формирането на правителство в България остават. Остават и въпросите какво ще се случи след ключовите парламентарни и президентски избори в Турция на 14 май. И след тях турците с български паспорти очакват голяма промяна.
"Представете си едно поколение само с Ердоган! Каквото каже, туй става."
"Колко мандата вече!"
Снимки: Мира Стефанова
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..