Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Венелина Савчева и Андрей Катански съчетават наука и изкуство, като визуализират процеси под микроскоп

Микрокосмосът на кофеина и сълзата - с какво се занимават микронавтите?

"Много често структурите, които откриваме под микроскоп, ги виждаме и в Космоса и обратното"

Венелина Савчева и Андрей Катански
Снимка: Андрей Катански

"Космически" пейзажи, напомнящи мъглявини и далечни планети, но само привидно. Всъщност, това са проби от различни цветове боя за яйца, смесени с витамин C, сяра и сода бикарбонат и заснети под микроскоп с увеличения в рамките на 3.2х и 12.5х. Кадрите са на Венелина Савчева и Андрей Катански от Студио Micronavt.

Студио Micronavt е визуален проект, който представлява синтез от наука и изкуство, разкриващ невидимата част от микроскопичните мащаби на заобикалящия ни свят.

Кристализациите на различни вещества са много интересни като форми, цветове и текстури, казва Андрей Катански.

Двамата експериментират с лесно достъпни неща, които се намират във всеки дом – например лимонтозу, разредено със спирт.

"Чакаме да започне да кристализира сместа и снимаме, като използваме различни микроскопски техники, различно осветление, което подчертава и придава тези органични цветове. Нещата са толкова органични, че често ни питат дали не са генерирани изкуствено", разказват Андрей и Венелина.

Микровселените на Венелина Савчева и Андрей Катански разкриват невидимите кодове и връзки на материята. Когато работят, двамата не знаят какво точно ще се получи.

"Това е изненадващият елемент, дори една и съща проба всеки път изглежда по различен начин. Това е много вдъхновяващо, много интересно."

"Повечето малки неща са прозрачни и за да видиш тяхната структура, форма, използваш методи, които да ги оцветят или да придадат релефност, да ги накарат да светят самите те", разкрива Андрей. За него сярата и кофеинът са много интересни.

"Да ги разтапям и в момента, в който изстиват, те започват да кристализират. Това става доста бързо – в рамките на 1-2 секунди кристализира цялата проба. Трудно е да се заснеме самото кристализиране. Уцелваме такива моменти. Всеки път се получават различни структури."

Отвъд космическата визия на боите за яйца двамата микронавти обичат да наблюдават истинския Космос с телескоп, но признават, че са далече от астрофотографията, която е "съвсем друга територия". Не крият обаче амбициите си да насочат поглед и микроскоп към водния свят, вече са се взирали в структурата на сълзата и са открили разлика в структурите в зависимост от преживяваните емоции.

"Много често структурите, които откриваме под микроскоп, ги виждаме и в Космоса и обратното – има патерни (матрици, модели – бел. ред.), които се повтарят. Това е удивително – как най-малките градивни елементи на по-големите структури, на още по-големите се повтарят, тези форми", споделят своето изумление Андрей и Венелина. 

"За първи път като гледах микроорганизми, които се намират във всеки дом, в канала в банята, невероятно е усещането. Бактериите са много по-малки. Открихме тези симпатични обекти в канала на нашата баня. Много са интересни като анатомия, като движения – как в една капчица, мъничка, микроскопска виждаш толкова малки същества, които се движат по различен начин."

Науката може да бъде много вдъхновяваща, а визуалният материал оставя трайна следа, убедена е Венелина Савчева.

Връзката с науката всъщност са научните методи на визуализация, казва Андрей Катански.

"Естетиката, красотата – това е водещият елемент на този етап при нас."

Друга насока на микровселенските им творчески търсения е визуализирането на музика.

"Отворихме друг портал и поглед на бъдещите ни проекти", описва процеса Венелина.

"Опитвам се да усещам музиката и да търся аналог, визуален", допълва Андрей.

"За момента го правим за удоволствие, да задоволим нашата потребност да създаваме нещо красиво. Не сме търсили начини да се позиционираме в такива посоки. Изкуствата ни привличат, музиката за мен е много силно изкуство от гледна точка на това, че е абстрактна."

Чуйте целия разговор от предаването "Изотопия" в звуковия файл. 

Снимки в публикацията: Венелина Савчева и Андрей Катански

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38