Студио Micronavt е визуален проект, който представлява синтез от наука и изкуство, разкриващ невидимата част от микроскопичните мащаби на заобикалящия ни свят.
Кристализациите на различни вещества са много интересни като форми, цветове и текстури, казва Андрей Катански.
Двамата експериментират с лесно достъпни неща, които се намират във всеки дом – например лимонтозу, разредено със спирт.
"Чакаме да започне да кристализира сместа и снимаме, като използваме различни микроскопски техники, различно осветление, което подчертава и придава тези органични цветове. Нещата са толкова органични, че често ни питат дали не са генерирани изкуствено", разказват Андрей и Венелина.
Микровселените на Венелина Савчева и Андрей Катански разкриват невидимите кодове и връзки на материята. Когато работят, двамата не знаят какво точно ще се получи.
"Това е изненадващият елемент, дори една и съща проба всеки път изглежда по различен начин. Това е много вдъхновяващо, много интересно."
"Повечето малки неща са прозрачни и за да видиш тяхната структура, форма, използваш методи, които да ги оцветят или да придадат релефност, да ги накарат да светят самите те", разкрива Андрей. За него сярата и кофеинът са много интересни.
"Да ги разтапям и в момента, в който изстиват, те започват да кристализират. Това става доста бързо – в рамките на 1-2 секунди кристализира цялата проба. Трудно е да се заснеме самото кристализиране. Уцелваме такива моменти. Всеки път се получават различни структури."
Отвъд космическата визия на боите за яйца двамата микронавти обичат да наблюдават истинския Космос с телескоп, но признават, че са далече от астрофотографията, която е "съвсем друга територия". Не крият обаче амбициите си да насочат поглед и микроскоп към водния свят, вече са се взирали в структурата на сълзата и са открили разлика в структурите в зависимост от преживяваните емоции.
"Много често структурите, които откриваме под микроскоп, ги виждаме и в Космоса и обратното – има патерни (матрици, модели – бел. ред.), които се повтарят. Това е удивително – как най-малките градивни елементи на по-големите структури, на още по-големите се повтарят, тези форми", споделят своето изумление Андрей и Венелина.
"За първи път като гледах микроорганизми, които се намират във всеки дом, в канала в банята, невероятно е усещането. Бактериите са много по-малки. Открихме тези симпатични обекти в канала на нашата баня. Много са интересни като анатомия, като движения – как в една капчица, мъничка, микроскопска виждаш толкова малки същества, които се движат по различен начин."
Науката може да бъде много вдъхновяваща, а визуалният материал оставя трайна следа, убедена е Венелина Савчева.
Връзката с науката всъщност са научните методи на визуализация, казва Андрей Катански.
"Естетиката, красотата – това е водещият елемент на този етап при нас."
Друга насока на микровселенските им творчески търсения е визуализирането на музика.
"Отворихме друг портал и поглед на бъдещите ни проекти", описва процеса Венелина.
"Опитвам се да усещам музиката и да търся аналог, визуален", допълва Андрей.
"За момента го правим за удоволствие, да задоволим нашата потребност да създаваме нещо красиво. Не сме търсили начини да се позиционираме в такива посоки. Изкуствата ни привличат, музиката за мен е много силно изкуство от гледна точка на това, че е абстрактна."
Чуйте целия разговор от предаването "Изотопия" в звуковия файл.
Снимки в публикацията: Венелина Савчева и Андрей Катански
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..
Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите. Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..
Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.
Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..