В сърцето вие океан, а в ушите звучи НЕМЕСТА - наскоро излезлият нов албум на ТДК. По не толкова стара, но вече установяваща се традиция, повикахме за обяснения по-голямата част от виновниците за случилото се.
Хващаме се първо за отрочето.
Никола: „В даден момент ние трябваше да си дадем сметка къде точно се намираме. През изминалите 3 години – от излизането на последния ни албум „Успех“ досега си мислехме, че трябва да си поставим някаква доста сериозна цел за това как ще се развива музиката, която правим – нещо, на което досега не сме обръщали толкова внимание досега.“
Гърлото на ТДК продължава: „Имаше множество събития, които сполетяха всеки един от нас, най-вече в интимен план. Всичко това е се е отпечатало върху 35-те минути на НЕМЕСТА. Красиво е, че всеки от нас до голяма степен е доволен от това, което се случи.“
неМатериалния катализатор на обидата и озоваване в Канада
На 27 септемри 2021 г. една жена, която е доста важна за този албум, просто се обръща към Никола с думите: „Мислиш ли тази банда един ден да почне да вади пари?“
Никола: Това доста ме обиди. До днес си мисля…как може да ми зададеш този въпрос, човешко ли е изобщо?! Тази банда никога няма да вади пари, това никога не е било основната цел на групата. Но пък това ни подтикна да използваме абсолютно целия социален капитал, който имаме, и да се озовем в Канада.
Там е записан и албумът НЕМЕСТА, за 16 дни при продуцента им Джеси Гандър (Rain City Recroders). Джеси работи с групата и в предишния им албум - Успех - записан в читалището на варненското село Добрина. Според Никола, ежедневието, с което е пропит НЕМЕСТА, е изисквало откъсване от средата и поставянето на музикантите в непозната обстановка.
Изненада! Между белия бус на надеждата и „спасение няма“
Минава време, новият албум на ТДК вече звучи и се удря в ухото на слушателя. Как реагира обществото на това?
Никола: В началото хората бяха изключително ентусиазирани за НЕМЕСТА, след това една част бяха изключително объркани и сега за тези, които слушат албума по-често, той започва да попива постепенно в тях. Изненадата е най-сериозната емоция, която е стигала до нас.
Разкази от Ванкувър: „Пролетта на рамото ми кацна дива и зелена“
Гладко ли минаха записите на албума във Ванкувър? Отговаря Джей, китаристът на ТДК: Всеки от нас избираше как да прекара свободното си време покрай процеса на записване. За себе си го бях приел като мисия – просто да присъствам на всеки един процес от извличането на всеки един тон от инструментите на моите съмишленици. Беше истинско удоволствие.
Нещо специално в звука на китарите?
Джей: Зaради голямото разстояние нямаше как да пренесем целaта техника, с която по принцип разполагаме. Трябваше да наемаме техника на място. Продуцентът ни Джеси каза: имам студио, имам техниката, имам и хората, идвайте! Залагахме на експерименти със звука на момента. Това е най-яката част, защото правиш нещо супер спонтанно върху палитра от познато за теб самия. Вкарваш му някакъв тип нов живот, който е ценен и истински само в онзи момент.
Албумът НЕМЕСТА според китариста на ТДК Джей:
Този албум е трагикомедия. Той представлява някакво пиршество, тържество над това, което е излязло от „Успех“. НЕМЕСТА е абсолютно логичен и рефлектира на един период, който сега ни помага да си дадем сметка кои сме и какво всъщност празнуваме.
Сутрин щом станеш, погледни росата, там ще намериш моите сълзи
Албумът НЕМЕСТА е пропит с мъка, пропит е и с много метафори. Зад метафорите се крие истината, а зад директните текстове се крие метафората.
Ако трябва да има някакъв епитет, който да е адекватен за този албум, то това е „изненадващ“.
Нищо изненадващо обаче в това, че цялото интервю с Никола Николов, Росен Петров, Жаклин Дишлиев и Здравко Дочев от ТДК можете да чуете в звуковия файл.
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
"Нека влезе, за да излезе най-накрая." Този призив отправи в интервю за БНР политическият анализатор Георги Харизанов, член на ГЕРБ, в отговор на..