Президентът Александър Вучич обяви "почти пълно разоръжаване" на Сърбия, включително двегодишен мораториум за разрешителни за нови оръжия, както и полицай във всяко училище след масовите убийства в последните два дни.
Той нарече "терористично нападение" снощната стрелба, при която млад мъж откри безразборен огън в три села в района на Младеновац, като уби 8 души и рани 14. Стрелецът Урош Блажич на 21 г. бе задържан днес. Арестувани са още бащата и дядото на нападателя, който се е укривал в дома им край Крагуевац. В къщата е намерен цял арсенал оръжие - бомби, автоматична пушка и муниции, съобщи агенция Танюг.
Вучич определи станалото като нападение срещу цялата страна и всеки гражданин, като отбеляза, че това става след трагичната стрелба в училище в Белград в сряда. При нея 13-годишен ученик уби 9 души - 7 момичета, едно момче и охранител, и рани още 7 души. Заради тази стрелба от днес Сърбия е в тридневен траур.
В емоционално обръщение към нацията сръбският президент сравни ситуацията в страната с атентатите от 11 септември в Съединените щати и с масовите убийства в Крайстчърч.
"Най-важно сега е да опазим децата", каза Вучич и обяви, че във всяко сръбско училище вече ще има полиция, а през следващите 6 месеца ще бъдат назначени 1200 полицаи. За да са сигурни родителите, до охраната ще стои полицай почти винаги в училището, добави президентът, като посочи, че това трябва да се изпълни изцяло в срок от една година.
По думите му така ще се увеличи сигурността с 99 на сто, но и с 80 на сто ще се намали насилието между учениците в училищата.
"Знам, че нито една майка не е могла да заспи през тези 48 часа, защото никой родител не може да преживее смъртта на деца. Затова пред всяко едно от училищата ще има полицаи и това е само първата от мерките за сигурност", каза Вучич. Това ще струва около 25 милиона евро, които са осигурени.
Президентът обяви и други мерки, целящи да предотвратят инцидентите с огнестрелно оръжие.
Правителството прие още днес предложените от президента промени в Закона за оръжията и боеприпасите, с които се завишават изискванията за съхранение и носене на късоцевно огнестрелно оръжие, а за тези които не ги изпълняват – задължително изкупуване на оръжието. В наказателния кодекс се увеличават наказанията за престъпления, свързани с производството, съхранението, носенето и търговиято с оръжие и взривни вещества. Освен това всички разрешителни за притежание на оръжие ще бъдат преразгледани. Това се отнася до около 400 000 души, без притежателите на ловно оръжие. Целта е да останат 30-40 хиляди единици оръжие.
"Ще извършим почти пълно разоръжаване на Сърбия", каза Вучич, като обеща, че наказанията за незаконното държане на оръжия ще бъдат почти удвоени. И отбеляза, че снощната стрелба е извършена с нерегистрирано оръжие.
За всички, които притежават оръжие, включително ловците, се предвиждат 6-месечни и едногодишни проверки, включително лекарски, психиатрични и психологически прегледи. И когато съответните служби кажат, в срок от 48 часа, задължителен тест за психоактивни субстанции, добави Вучич.
Той съобщи, че на вътрешното министерство се нарежда да завиши изискванията за притежание на ловно оръжие. Ведомството трябва да предприеме всички мерки с цел въвеждане на мораториум за издаване на разрешителни съхранение и носене на каквото и да е оръжие през следващите две години, включително ловно оръжие.
На МВР се нарежда да призове притежателите на незаконно оръжие да го предадат в срок от един месец, без последици за тях.
"Ако не го предадат, ще го намерим, а последиците ще бъдат страшни", каза Вучич.
За незаконно оръжие, за което може да се получи разрешение, наказанието става от 1 до 8 години затвор, като досега е било от 6 месеца до 5 години.
За оръжие, за което не може да се получи разрешение, като автомат "Калашников", се предвижда затвор от 2 до 12 години, а досега са били до 8 години.
А за оръжия с голяма разрушителна сила, като бомби и гранати - до 15 години, като минимално наказание да е 5 години затвор, обясни Вучич.
Ще се увеличат и наказанията за носене на опасни предмети, като ножове и друго хладно оръжие, с цел защита на децата в училищата.
Британското министерството на отбраната съобщи, че е прекратило службата на бившия началник на Кралския флот Бен Кий след разследване на неговото поведение, което доказа, че е имал афера с по-млада колежка. Бен Кий беше отстранен от длъжност през май, след като беше започнато разследване за предполагаема връзка с колежка. Пълното разследване е довело до..
В Обединеното кралство депутатите гласуваха за забрана на "Палестинско действие" като терористична организация, въпреки някои опасения на правозащитници, че този ход може да се окаже удар върху легитимните форми на протест. Във Великобритания искат да забранят групата "Палестинско действие“ Проектът за заповед за изменение на Закона за..
Азербайджанската диаспора в България осъди действията на руските сили на реда, които са довели до смъртта на граждани от азерски произход в град Екатеринбург. От сдружението призовават международните правозащитни организации да обърнат внимание на случаите в Руската федерация, при които се говори за "етническа престъпност" и се подбужда омраза..
Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" очакват до края на юли да има одобрен от парламента законопроект, с който се определя минималното заплащане на труда на медицинския персонал. Това стана ясно след организирана от тях дискусия по темата, която се проведе в Народното събрание. Протестиращите поискаха минималната заплата за лекар без..
Иран спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия. Президентът на страната Масуд Пезешкиан утвърди решението, което бе гласувано миналата седмица от иранския парламент с аргумента, че агенцията взима страната на външните врагове на Ислямската република. Иран увери, че служителите на МААЕ в страната са в безопасност С..
Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов от "Продължаваме промяната" излезе с позиция по скандала. Според него решението да бъде махнат е взето едностранчиво от градоначалника инж. Огнян Атанасов и без да е разговаряно с него. Служители на Общината разказват, че двамата били приятели, но във вторник имали остро пререкание по..
40 организации от над 15 европейски държави се обединяват , за да настояват за по-бързото приемане в националното законодателство на директивата срещу т.нар. дела шамари , които се използват, за да заглушат граждански организации и журналисти. В България организациите, които настояват за по-бързото транспониране на европейската директива, са..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..