Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павел Андреев: Стотици хиляди хора се обединяват около каузи. Това не е оптимизъм, а реалността в България

| Интервю
Илюстрация: Георги Цветков

"Хиляди, стотици хиляди хора се обединяват около различни каузи, които инициирам. Това не е оптимизъм, това е реалността в България. Хората обичат да се струпват и да помагат. За българите го гарантирам. Без значение дали с пари или морална подкрепа."

Това каза пред БНР Павел Андреев, един от създателите на платформата pavelandreev.bg, която набира средства за лечение на деца и възрастни. 

"Тази енергия не е започнала сега. Има я постоянно. Аз я наблюдавам в стотиците кампании, които съм организирал в последните години чрез платформата", отбеляза Андреев относно гражданската солидарност по случая с Дебора от Стара Загора.

Андреев е създал фонд за лечение на деца в чужбина, за да подкрепя подобни случаи "светкавично", за разлика от едноименния държавния фонд. Той умишлено е избрал същото име, за да подчертае контраста.

"Идеята на този фонд е всичко да се случва в рамките на ден-два-три", посочи Андреев. По думите му този фонд представлява съвкупност от суми, дарени месечно с карта или през PayPal.

"В България имаме специалисти, добри лекари, но има нужда от оптимизация на административните процеси, от добър мениджмънт. Не само във фонда, в държавата не го виждам", коментира Павел Андреев в предаването "Преди всички". Според него е нужно забързване на процесите и по-голяма гъвкавост.

"Имаше опит да се откраднат средства от платформата чрез фалшива кампания. Това изключително много ме натъжи", разказа още той.

"Измамниците стартират кампаниите си през социалните мрежи. Съветвам хората да търсят медицинска документация. Търсете повече снимки, не една-две. Изчакайте тази кампания да се появи в  платформите. И другото изключително важно – търсете договора за дарителска сметка. Дарявайки по лична сметка, парите могат да се използват за абсолютно всичко!"

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16