Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Маринов: Студът не е толкова страшен фактор - тук всичко е отопляемо

Исландия - земя от лава и лед

Снимката е илюстративна
Снимка: Крум Крумов

Интересно място е Исландия, климатът е суров, а нощите дълги, може би затова хората там обичат да четат, да си подаряват книги. 
Исландците използват приложение, за да разберат дали са роднини с човека, с когото ще се срещат. По какво още си приличаме или различаваме с исландците?
За това разказа в "Нощен Хоризонт" Мартин Маринов, администратор на една Фейсбук група на българи, които живеят в Исландия. Той живее и работи в Исландия от 12 години.

Исландия се намира в северната част на Атлантическия океан, между Шотландия и Гренландия. 

Това е ледената страна, където има северно сияние, изригват вулкани, бълбукат водите на топли гейзери и всичко това е свързано с много митове и легенди.

Снимката е илюстративна

Историците твърдят, че ирландски монаси заселват исландският остров преди викингите, после норвежци и датчани владеят острова. Исландия е независима република от 1944 година. Скандинавското влияние върху културата й оставя своя отпечатък. 

Снимката е илюстративна    Снимка: Мелания Рашева

Земя от лава и лед. Малко над 370 хиляди души, почти изцяло градско население, християни. Площта на Исландия 100 хиляди квадратни километра. Една от най-северните точки на Европа, отдалечена от континета, всъщност е най-големият остров в Европа.

Дом е на полярната лисица и морските птици. Голяма част от територията на острова се заема от обширно плато, над което се извисяват планински масиви. В Исландия има 200 вулкана. А, 30 от тях са активни през последните 1000 години. През острова минава гъста речна мрежа. Едни от най-чистите води в света. Казват, че Исландия е единственото място в света, където можете да плувате между две тектонски плочи. Това е цепнатината Силфра, където мижете да докоснете с ръце северноамериканският и евразийският континет едновременно. 

Исландия има около 700 българи по официална статистика. Аз дойдох тук за три месеца и така останах времено уж вече 12 години. Може да се каже, че идването ми тук беше една авантюра...

Тук ме задържа спокойствието. Задържа ме това, че тук хората не крадат, сигурно е, така си загубих телефона на улицата, намерих го след дни на същото място на земята, малко настъпан, но работещ, разказа за "Нощен Хоризонт" Маритн Маринов.

Снимката е илюстративна

"С времето установих, че студът тук не е толкова страшен фактор, защото всяко едно място е отопляемо. Освен това не е и толкова студуено, защото зимата става около минус 1 - 2 градуса.

Тук няма проблем с конкуренцията, има работа както се казва -  "за целия китайски народ". Местните не гледат с лошо око на чужденците, разпитват за нас, какво ядем, знаят доста за България, а преди 13 години е имало директен полет Варна - Рейкявик. Тогава доста ирландци са ходили на море в България

Знаят за шопската ни салата, ракия и баница, както и за Христо Стоичков, сподели още Маринов.

Маринов обясни, че термалните извори също се използват за отопление. По думите му до Рейкявик има голяма термална централа, през която по тръби отоплението стига до града и то наистина е евтино, посочи още той.

Страхът от близостта до вулканите и тяхното избухване е свързана с това, че понякога се предшества от земетресение, това е всъщност по-тревожното и плашещото...

Но после видях, че исландците въобще не се стресират от избухващите вулкани, пепел и лава, разказа още за БНР Маринов.

"Гледката от избухнал вулкан е величествена, топлината е огромна, а Гражданска защита осигурява безопасното гледане, защото газовете понякога са токсични. Винаги има голям брой туристи, които идват именно заради вулканите, допълни още той.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53