Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Маринов: Студът не е толкова страшен фактор - тук всичко е отопляемо

Исландия - земя от лава и лед

Снимката е илюстративна
Снимка: Крум Крумов

Интересно място е Исландия, климатът е суров, а нощите дълги, може би затова хората там обичат да четат, да си подаряват книги. 
Исландците използват приложение, за да разберат дали са роднини с човека, с когото ще се срещат. По какво още си приличаме или различаваме с исландците?
За това разказа в "Нощен Хоризонт" Мартин Маринов, администратор на една Фейсбук група на българи, които живеят в Исландия. Той живее и работи в Исландия от 12 години.

Исландия се намира в северната част на Атлантическия океан, между Шотландия и Гренландия. 

Това е ледената страна, където има северно сияние, изригват вулкани, бълбукат водите на топли гейзери и всичко това е свързано с много митове и легенди.

Снимката е илюстративна

Историците твърдят, че ирландски монаси заселват исландският остров преди викингите, после норвежци и датчани владеят острова. Исландия е независима република от 1944 година. Скандинавското влияние върху културата й оставя своя отпечатък. 

Снимката е илюстративна    Снимка: Мелания Рашева

Земя от лава и лед. Малко над 370 хиляди души, почти изцяло градско население, християни. Площта на Исландия 100 хиляди квадратни километра. Една от най-северните точки на Европа, отдалечена от континета, всъщност е най-големият остров в Европа.

Дом е на полярната лисица и морските птици. Голяма част от територията на острова се заема от обширно плато, над което се извисяват планински масиви. В Исландия има 200 вулкана. А, 30 от тях са активни през последните 1000 години. През острова минава гъста речна мрежа. Едни от най-чистите води в света. Казват, че Исландия е единственото място в света, където можете да плувате между две тектонски плочи. Това е цепнатината Силфра, където мижете да докоснете с ръце северноамериканският и евразийският континет едновременно. 

Исландия има около 700 българи по официална статистика. Аз дойдох тук за три месеца и така останах времено уж вече 12 години. Може да се каже, че идването ми тук беше една авантюра...

Тук ме задържа спокойствието. Задържа ме това, че тук хората не крадат, сигурно е, така си загубих телефона на улицата, намерих го след дни на същото място на земята, малко настъпан, но работещ, разказа за "Нощен Хоризонт" Маритн Маринов.

Снимката е илюстративна

"С времето установих, че студът тук не е толкова страшен фактор, защото всяко едно място е отопляемо. Освен това не е и толкова студуено, защото зимата става около минус 1 - 2 градуса.

Тук няма проблем с конкуренцията, има работа както се казва -  "за целия китайски народ". Местните не гледат с лошо око на чужденците, разпитват за нас, какво ядем, знаят доста за България, а преди 13 години е имало директен полет Варна - Рейкявик. Тогава доста ирландци са ходили на море в България

Знаят за шопската ни салата, ракия и баница, както и за Христо Стоичков, сподели още Маринов.

Маринов обясни, че термалните извори също се използват за отопление. По думите му до Рейкявик има голяма термална централа, през която по тръби отоплението стига до града и то наистина е евтино, посочи още той.

Страхът от близостта до вулканите и тяхното избухване е свързана с това, че понякога се предшества от земетресение, това е всъщност по-тревожното и плашещото...

Но после видях, че исландците въобще не се стресират от избухващите вулкани, пепел и лава, разказа още за БНР Маринов.

"Гледката от избухнал вулкан е величествена, топлината е огромна, а Гражданска защита осигурява безопасното гледане, защото газовете понякога са токсични. Винаги има голям брой туристи, които идват именно заради вулканите, допълни още той.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радиоактивните глигани на Европа

Обичате ли глиганско като Обеликс? Може би като на пълничкия галски воин, който никак не се радва да му казват, че е пълничък, печеното диво прасе ви се услажда, но внимавайте: от три десетилетия глиганите в Европа са твърде радиоактивни . Предупреждението в "Изотопия" отправи Георг Щайнхаузер, професор по радиохимия и физична..

публикувано на 30.05.24 в 10:18
Дария (10 клас), София и Катя  (5 клас) и Елена Волкова от Украинския образователен център и

Да завършваш учебната година в изгнание: как приключва годината за учениците в Украинския образователен център в София

Украинският образователен център в София се готви за приключване на учебната година. Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в..

публикувано на 29.05.24 в 10:54
Нощ на звездите

Броени дни преди "Нощ на звездите" - среща с трима от финалистите

Остават броени дни до 13-ото издание на "Нощ на звездите" . Спектакълът ще бъде на 1 юни. Фондация "Енчо Керязов" ще отличи талантливи деца в областта на спорта, образованието, изкуствата и иновациите. Над 1000 са били кандидатурите за тазгодишния конкурс. Предаването "Хоризонт до обед" покани трима финалисти в категория "Образование"...

публикувано на 28.05.24 в 11:00

Репродукция на първия исторически трактат, посветен на България, може да се види в Националния археологически институт с музей при БАН

Репродукция на първия исторически трактат, посветен на България, вече може да се види в Националния археологически институт с музей при БАН. Това е едно от културните събития на седмицата, защото ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е написан близо 100 години преди Паисиевата история, вече..

публикувано на 26.05.24 в 07:00

Врачанските зрелостници са посланици на града у нас и в чужбина

За пореден път Враца изпрати стотици свои "посланици" по света и у нас. От няколко години местната управа организира специално събитие за врачанските зрелостници. Идеята е да помнят родния си град и където и да отидат, да не забравят, че той очаква завръщане им. Както във всеки по-малък град, така и във Враца, зрелостниците завършват..

обновено на 26.05.24 в 06:24
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

обновено на 26.05.24 в 05:35

Морските таралежи мистериозно изчезват в Ейлат

Една от най-желаните атракции на най-представителния морски курорт на Израел - Ейлат е разходка на катер с прозрачно дъно. Без да е водолаз или гмуркам, човек може да разглежда обитателите на морето. Но доскоро красивите коралови рифове изглаждаха нерадостно.  Защо е така разказва Д-р Омри Бронщайн от Училището по зоология и Музея по естествена..

публикувано на 26.05.24 в 05:10