Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бебе зубърче е последното попълнение на дивия свят в Източните Родопи

Снимка: .wikimedia.org
Бебе зубърче е последното попълнение на дивия свят в Източните Родопи. То е единственото, родено това лято в стадото, което живее в дивечовъдния участък „Студен кладенец“. Там преди 10 години бяха докарани зубри от Германия и това бе първата стъпка за възстановяване на този изчезващ вид в дивата природа. Проектът е инициатива на фондация „По-диви Родопи“ в партньорство с холандска организация и българския съюз на ловците и риболовците. Пъстротата на дивия свят се допълва и от лешоядите, които вече приемат Източните Родопи за свой дом.

Бебето зубърче е женско и все още няма име. Тъй като е единственото малко, за него се грижи цялото стадо. То расте добре и бързо се адаптира. Любопитното е, че майката е докарана в Родопите от зоопарк в Братислава, когато е била на 1 година, разказва Христо Христов, експерт по биоразнообразие във фондация „По-диви Родопи“.

Вероятно тази година бебето ще остане само в стадото без връстници, с които да играе. Това е така, защото не се очакват нови раждания. След като няма други бебета до средата на юли, ще ги очакваме догодина, казва Христо Христов.

Зубърът всъщност е европейският бизон. Той е най-голямото тревопасно животно в Европа. В древността е бил разпространен на Стария континент и на Балканите. С годините популацията намалява, а сред причините са развитието на цивилизацията и изсичането на горите. В България също е имало зубри, но те са изчезнали още през Средновековието, докато в другите региони това е станало в началото на ХХ век. За възстановяването на европейския бизон в природата започва мащабна програма за реинтродукция на отделни екземпляри, като първо това е станало в Централна и Източна Европа. Опити са направени и в България, в ловно стопанство, през 60-те години на миналия век. От първите докарани в Източните Родопи зубри сега стадото се е увеличило няколко пъти. Непрекъснато се внасят нови животни, раждат се малки и в момента в групата има над 15 екземпляра. В следващите месеци се планират и още попълнения, уточни експертът Христо Христов.

В дивата природа на Източните Родопи зубрите успешно съжителстват с елени лопатари, благородни елени, вълци и още много други защитени видове. Част от тях са лешоядите, също успешно адаптирали се към българските условия. И за тях се грижат от фондация „По-диви Родопи“. Наскоро популацията беше увеличена с нови 13 лешояда, докарани от Испания. В момента те са в специално заграждение, за да свикнат със средата.

И зубрите, и лешоядите в Източните Родопи са включени в списъка на застрашените от изчезване световни видове.

Повече чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50

Борбата със замърсяването с пластмаса е фокусът на Световния ден на околната среда

Намиране на решение на замърсяването с пластмаса – това е призивът на днешния Световен ден на околната среда .  Кампанията тази година иска да окуражи както всеки отделен човек, така и организации, правителства и различни видове индустрии да възприемат устойчиви практики за системна промяна за по-здравословно бъдеще. Генералният секретар..

публикувано на 05.06.25 в 01:00