Завърнал се от Сибир, сега Узунов се отправя към Камчатка. Планира да отиде и в Западна Африка, където няма писмена традиция и информацията се предава на поколенията от трубадури, а всеки по-заможен жител поддържа свой трубадур.
"Добро и лошо са много относителни понятия. Те живеят в своята реалност. Не мечтаят да имат скъпа кола или голяма къща. Живеят минималистично, по-кратко от нас, но ние сме свикнали да оценяваме продължителността на живота по количествени фактори – колко дълго се радваш на консумацията. При нас, на запад, е издигната в култ консумацията. В Чад, където бях, няма вода. Там природата казва какво се случва", коментира Пламен Узунов в предаването "Преди всички".
"За да разбереш какво се случва и накъде отива светът, трябва да опознаеш Китай - страната, която задава жалоните на новото качество, главно технологично, защото техния начин на живот не можем да го възприемем. Технологично вървят уверено и прилагат най-съвременните неща. Мрежата от високоскоростни влакове в Китай е по-голяма от всички взети заедно страни в света", отбеляза още пътешественикът.
Пламен Узунов е посетил над 100 страни, но признава, че това е "игра на егото".
"Обикновеният турист разглежда забележителностите. Хора като мен – всичко останало."
"Мен ме привлече Пътят на коприната и Изтокът като феномен. Започнах да задълбавам там, посещавал съм всички основни точки по пътя. Изключителен феномен, по който е ставала размяната на услуги, стоки, култури, религии между Изтока и Запада в продължение на поне 15 века", разказа още Узунов пред БНР.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Снимки: Пламен Узунов - личен архив
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..