Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красота под сянката на клена - празник на японската култура у нас

За икебаната като форма на медитация, на гостоприемство, на хармония

4
Криси Прахова, Валентина Герова и Александър Симеонов
Снимка: Пламена Бачийска

"Красота под сянката на клена" – така е наречен празникът, посветен на две култури: японската и българската. Той ще се проведе на 16 септември в Ботаническата градина на БАН, която се намира на Околовръстен път.

Сега е моментът да посетите ботаническата градина в София!

Все още всичко цъфти кленовете са украсени в различни цветове и под тях може да се насладите на красотата на Чайна церемония, бойни изкуства, калиграфия, икебана, картини, народни танци, песни както и да си купите Суши приготвени  на място.

С всички тези мероприятия и красотата на ботаническата градина ще бъде отбелязан празника на София.

Вероятно всички знаете, че в Япония има обичай да се възхищавате на природата през различните сезони. Най-известният, разбира се, е ханами, гледане на черешов цвят.

И само за възхищение на цветовете на златната есен има друга дума: momiji-gari - "лов" за червени листа. Защото листата на кленовете всяка година са различни и омайващи с цветовете си.“

Специални гости по темата в "Нощен Хоризонт" са Криси Прахова от Чадо УрасенкеТанокай, България, Валентина Герова от школата по икебана „Сога“ и Александър Симеонов, създател и ръководител на Фолклорен клуб „Аджамиите“. 

"Празникът е под мотото - "Красота под сянката на клена", за да се полюбуваме на клена - това е времето, в което цветовете на клена са много ярки. Искаме да съчетаем и двата празника - на София, който е на 17 септември и на японската култура - на 16 септември, каза Криси Прахова в "Нощен Хоризонт".

Предвиждаме да бъде показано как се прави суши, икебана, калиграфия, чаена церемония, дори ще има японска песен и хайку изпълнения, бойни изкуства. От българскта страна ще се види изпълнението на Фолклорен клуб „Аджамиите“ и на хор "Светулковци". Това каза още Прахова, която се надява на 16 септември Ботаническата градина на БАН да се превърне в хубав празник за двете култури.

Криси Прахова, Валентина Герова и Александър Симеонов

"Икебаната, която ние ще представим, са символ на красотата на природата и на връзката на природата с човека. Как да добиеш спокойствие чрез цветята, да научиш, че всички клонки и цветя са прекрасни. Икебаната се усвоява за около 4 години. Всяко ниво е от 20 урока в различни стилове, сподели Валентина Герова:

"Икебаната е форма на медитация, може само с едно клонче или цвете да се направи хубава композиция. Основните принципи са създаване на хармония - земя - въздух и човек, триъгълниците, които се образуват, са също част от принципите на икебаната, за да има повече пространство и въздух между цветята и клонките в икебаната, поясни Герова.

"В групата "Аджамиите" има пеене и танци с настроение -30 човека сме цялата група - от 15 до 70 годишни, допълни Александър Симеонов.

Снимката е илюстративна

Сдружението Чадо УрасенкеТанокай, България е основано през 1992 год. като клуб на любителите на чайната церемония и японската култура.

Школата по икебана „СОГА“ е основана през 1995 год. към Асоциацията на Завършилите Токайския Университет, Япония.

Александър Симеонов е основател и ръководител на фолклорен клуб „Аджамиите“ гр. София, създаден през 2014 год. Клубът е създаден от група самодейци с цел изучаване и разучаване на българския фолклор.

Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

С европейско финансиране бе модернизирана пешеходната зона на Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08