"24 часа в големия град са почти цяла ера. Всяка част от София си живее в своето време. София е една огромна собствена държава - има реки, сгради, фасади и лица. Всичко това се променя всеки ден, затова лицето на града зависи много от времето, в което го гледаш".
Това каза пред БНР Иван Шишиев, който представи в предаването "12+3" новият му авторски сборник "Етюд-и-те на София: 24 часа в града".
В рамките на 200 страници читателят е едновременно наблюдател и главен участник в един софийски ден.
Какво са 24 часа в големия град? Как времето и пространството се пречупват под звуците на трамваите и тишината на спрелите часовници? Защо нишките на вековете са се оплели в малките улици на столицата и къде има опасност да пропаднеш хилядолетия назад?
Този път фотографът на "Етюд-и-те на София" се насочва към тези въпроси и към това да покаже как се изживява едно денонощие в града.
А времето в София тече по свои собствени правила. И за да го уловиш истински във фотография, трябва да ги познаваш.
Иван Шишиев е фотограф, публицист, пътешественик и библиотекар. Автор е на най-големия проект за фотография в България "Етюд-и-те на София", последван от над 340 000 души в социалните мрежи, който управлява заедно с видеографа Екатерина Калугина.
През 2020 г. е отличен с грамота на Столична община за принос в развитието на културата в София. "Етюд-и-те на София: 24 часа в града" е третата му книга.
Замислен през 2015 г. и първоначално оформен като фейсбук албум, проектът "Етюд-и-те на София" постепенно се разраства и се превръща в изящен фотографски албум, в който се крият и малки късчета истории за духа на столицата - такава, каквато я вижда и усеща фотографът Иван Шишиев. От върховете на Витоша до най-живописните улици на центъра на града, от влюбените на града до трамвайните му релси...
Изданието излиза с предговор от Георги Господинов, а корицата и оформлението са дело на Стефан Касъров.
Интервюто на Даниела Големинова с Иван Шишиев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..