Родената в Пловдив пианистка Донка Ангъчева е "Жена на годината" в категория "Изкуство и култура" на Look business awards, които всяка година се раздават във Виена.
Донка Ангъчева е номинирана като Bösendorfer артист, много успешен европейски музикант, съпруга, майка на две деца и жена предприемач, създател на инициативата Die Kunst in Österreich lebt weiter ("Изкуството в Австрия продължава да живее").
Наградите в 10 категории бяха раздадени на церемония, състояла се в Almanac Palace, във Виена.
"Щастлива съм, че съм носител на наградата Business Woman Award, в категорията за изкуство и култура на известното списание Look, Австрия, за усилията ми в различни благотворителни събития, както и основаването на моята артистична инициатива "Изкуството продължава да живее" и бих искала да благодаря за това признание и най-вече за гласуваното доверие", казва Донка Ангъчева.
През октомври българската публика ще има възможност да слуша на живо пианистката. Тя ще изнесе рецитал, съвместно с цигуларката Лидия Байч. Това ще е първият им общ концерт в България – той е част от фестивала на изкуствата "Порт прим арт фест". Събитието е голямата гала вечер на форума и ще се състои на 7 октомври 2023 г. (събота) в Културен дом НХК. Концертът ще включва произведения от Едвард Григ, Фридрих-Макс "Фриц" Крайслер и Астор Пиацола.
На 5-и октомври ще е бургаската премиера на филма Appassionata, в който журналистът Георги Тошев разказва за живота, музиката и кариерата на Донка Ангъчева.
На 3-ти декември във Виена ще бъде четвъртото издание на инициативата на Донка Ангъчева – "Изкуството в Австрия продължава да живее".
Донка Ангъчева е австрийска пианистка със световна солова кариера, но е силно свързана с родния ѝ Пловдив и това беше причината българската премиера на филма "Апасионата" да се случи именно в този град.
Филмът "Апасионата" проследява трудния и динамичен път, който Донка Ангъчева изминава, за да достигне върховете на изкуството, на което е отдала огромна част от себе си. По време на Covid пандемията тя подема мащабна инициатива в помощ на артистите и в името на изкуството, което, по думите ѝ, трябва да продължи да живее! Проектът на Донка Ангъчева за онлайн концертни филми се превръща в истинска сензация и упора за културата на Австрия в трудното време. Днес виртуозната пианистка е сред най-разпознаваемите лица на австрийската музикална сцена.
Интервюто на Георги Налбантов с Донка Ангъчева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
В 51 училище "Елисавета Багряна" има предмет "Добродетели и ценности", който не е част от постоянната учебна програма. Преподава се, когато учениците..