Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руслан Борисов: Там горе се чувстваш като един малък бръмбар около величествени скали

3
Руслан Борисов
Снимка: Личен архив

Руслан Борисов, известен като астролога Азарей, е и опитен любител планинар. Поредното предизвикателство за него са скалните масиви на Доломитите.

"Това пътуване беше планирано да бъде около една седмица, на границата между Австрия и Италия, в онази част на Алпите, която хората познават като Доломитите. 

Доломитите са много красива планина и повечето хора ги познават от календарите с природни картини.

Долмитите

Доломит означава един минерал, открит от геолозите и на името на откривателя носи точно това име. Представлява мраморизиран варовик, затова те са бели, розови, жълти, но и ръбести скали, които са много красиви, разказа в "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов.

"Ние бяхме там като туристи, но които ходят по-малко по-трудни терени, не по класическите пътеки. За такива като нас има прекарани специални въжени пътеки, за да се преодолеят тези масиви.


До 3300 варираше височината при нашите турове. Ние бяхме група от четирима души, водач имахме също, мой приятел италианец.

Задължително е нужна подготовка преди такива катерения. Да си минал в България подобни терени. За да може човек да свикне с преминаването на тези пасажи, има стъпала, метални въжета...

Спяхме или в полите на планината, или на палатка в къмпинг, прекарахме много хубаво, защото времето беше чудесно, което е най-важно при такива изкачвания, поясни още Руслан Борисов.

Руслан Борисов

"Момичето с нас имаше най-добрият алпийски опит, човек трябва да няма страх от високото, да има отношение към планината и как се качват подобни участъци, вертикални участници, базови умения за катерене по скала трябва да имаш, но това не е алпинизъм, това е туризъм, разказа още Борисов.

"Когато се качиш на тези върхове, ти си в средата на безкрайни бродерии от скали и в далечината се виждат заснежени върхове. Усещането е въздушно...Там трябва да спазваш всички правила, да си концентриран и да спазваш знанията за оцеляване - скала - въже и чак когато мине опасното катерене, тогава започва да те освобождава адреналинът и да се радваш на всичко...


Там горе се чувстваш като един малък бръмбар, на фона на тези огромни скали и масиви, величествено е усещането. Човек се чувства смирен, въжето сякаш те държиш за Бог!, каза още Руслан Борисов пред БНР.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Релсите като вдъхновение - концерти на гарите в Карлово и Казанлък

Концерти на гарата – тази необичайна инициатива ще зарадва пътуващи с БДЖ. Засега прояви са предвидени в Карлово и Казанлък, а наесен се очаква да се включи и Пловдив. Входът е свободен. Първият концерт ще се състои в Карлово на 25 май , събота, от 15,30 до 18,30 часа. Вторият концерт – в Казанлък , ще бъде на 31 май от 15,30 до 19,00..

публикувано на 23.05.24 в 10:54

Момиче с автоимунно заболяване има нужда от помощ за спешно лечение

Петнайсетгодишната Цветелина Маркова от Генерал Тошево се нуждае от скъпо лечение в клиника в Турция, след като в началото на март се парализира от бюста надолу. Лечението е непосилно за семейството ѝ. За Цвети се грижи единствено майка й, която заради състоянието на детето си в момента не работи. След неуспешен опит за поставяне на диагноза в..

публикувано на 22.05.24 в 11:50
Антон Оруш

Преди 112 години българинът Виктор Витанов конструира автомобил

Знаете ли, че българин е построил автомобил? И това е станало преди 112 години. Създателят на популярния сайт за стара техника Антон Оруш се натъкнал на информация, публикувана в тогавашната българска и международна преса. Годината е 1912-а. Докато България, заедно със Сърбия, Гърция и Черна гора среща на бойното поле Турция, за да защити..

публикувано на 19.05.24 в 21:30
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

публикувано на 19.05.24 в 09:00
Цветанка Костадинова

Легендарна българска спринтьорка избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади , която австралийските власти определят като една от най-успешните емигранти в страната им,  която е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет . Днес Цветанка..

публикувано на 19.05.24 в 08:30

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31