"Това пътуване беше планирано да бъде около една седмица, на границата между Австрия и Италия, в онази част на Алпите, която хората познават като Доломитите.
Доломитите са много красива планина и повечето хора ги познават от календарите с природни картини.
Доломит означава един минерал, открит от геолозите и на името на откривателя носи точно това име. Представлява мраморизиран варовик, затова те са бели, розови, жълти, но и ръбести скали, които са много красиви, разказа в "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов.
"Ние бяхме там като туристи, но които ходят по-малко по-трудни терени, не по класическите пътеки. За такива като нас има прекарани специални въжени пътеки, за да се преодолеят тези масиви.
До 3300 варираше височината при нашите турове. Ние бяхме група от четирима души, водач имахме също, мой приятел италианец.
Задължително е нужна подготовка преди такива катерения. Да си минал в България подобни терени. За да може човек да свикне с преминаването на тези пасажи, има стъпала, метални въжета...
Спяхме или в полите на планината, или на палатка в къмпинг, прекарахме много хубаво, защото времето беше чудесно, което е най-важно при такива изкачвания, поясни още Руслан Борисов.
"Момичето с нас имаше най-добрият алпийски опит, човек трябва да няма страх от високото, да има отношение към планината и как се качват подобни участъци, вертикални участници, базови умения за катерене по скала трябва да имаш, но това не е алпинизъм, това е туризъм, разказа още Борисов.
"Когато се качиш на тези върхове, ти си в средата на безкрайни бродерии от скали и в далечината се виждат заснежени върхове. Усещането е въздушно...Там трябва да спазваш всички правила, да си концентриран и да спазваш знанията за оцеляване - скала - въже и чак когато мине опасното катерене, тогава започва да те освобождава адреналинът и да се радваш на всичко...
Там горе се чувстваш като един малък бръмбар, на фона на тези огромни скали и масиви, величествено е усещането. Човек се чувства смирен, въжето сякаш те държиш за Бог!, каза още Руслан Борисов пред БНР.
Още по темата в звуковия файл.
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..