Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инвестиционните намерения се припокриват както с новооткрит светилищен комплекс, така и със средновековни обекти

Археология срещу фотоволтаици - край три мездренски села интересите се пресичат

Георги Ганецовски: Знам какви апетити има, но ще трябва да си опазваме наследството

| Репортаж
археологът Георги Ганецовски
Снимка: Ива Антонова

Районът на три съседни мездренски села се оказва арена на сблъсък на различни интереси.

Преди няколко години край село Ослен Криводол беше открит светилищен комплекс, разгърнат на десетки декари и богат на скални изображения от различни исторически периоди. Наскоро стана ясно, че за района има инвестиционно намерение за изграждане на фотоволтаична централа. О

В края на 2019 година археологът и директор на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски открива мащабен светилищен комплекс в района ма мездренското селце Ослен Криводол. Пандемията блокира детайлното му изследване, но находките изглеждат обещаващи.

Макар че обектът вече е регистриран в археологическата карта на България, поради голямата площ все още има необходени, непроверени участъци, уточнява Ганецовски.

Светилищният комплекс се характеризира с плитко вдълбани скални гравюри от различни периоди – както от дълбоката праистория до късното Възраждане. Характерно е, че най-много от изображенията касаят тракийския период.

"И затова говори и контекстът – съвсем близо до него, северно от светилището регистрирахме тракийски могилен некропол от общо 8 могили, всички - до една или друга степен копани или частично разрушени от иманяри. Много любопитна природа – ждрело с твърде интересни скали, които напомнят на Бегликташ."

Светилището обхваща поне 40 декара. Най-ранните открити аналози сред изображенията са птица и богинята-майка в поза на раждаща жена.

Към района, богат с пластове история, освен интересът на археолозите и иманярите, вече има заявен и друг. В интернет страниците на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Враца и на Община Мездра намираме уведомление за инвестиционно предложение за изграждане на фотоволтаична централа в девет имота в местността Осене в землището на съседното Старо село. Общата площ на парцелите, върху които на забити в земята метални стълбове ще има слънчеви панели, е близо 20 дка. В района ще се копае за окабеляване и свързване на отделните фотоволтаични модули.

"Явно има интереси в целия участък – Ослен Криводол, Старо село, Царевец, заради наличието на скални пространства, където отсъстват обработваеми земи – именно по тях да се изградят подобен тип фотоволтаици. Проблемът е, че на немалко от тези предварително маркирани участъци има много археология! Както това светилище, така и няколко обекта от Средновековието. Видях на предварителната идейна карта, че обхваща все средновековни крепости, регистрирани в националната система, със статут от национално значение, както и светилището, за което говорим. Тепърва ще тече съгласуване. Би следвало всички археологически обекти, с определяне на точните им граници и охранителни зони, да бъдат изключени от тези инвестиционни намерения. Знам какви апетити има, но археологията си е археология и ще трябва да си опазваме наследството", категоричен е археологът Георги Ганецовски.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50

Фреди Меркюри има дъщеря, пазена досега в тайна

Фреди Меркюри има дъщеря, чието съществуване е било пазено в тайна в продължение на 48 години, твърди нова биография на рок легендата, съобщиха редица британски издания. Фронтменът на Queen е заченал детето неволно по време на любовна афера със съпругата на близък приятел през 1976 г., сочи  книгата "Love, Freddie" ("С обич, Фреди"). Приятелят му е..

публикувано на 24.05.25 в 04:45

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38