Преди няколко години край село Ослен Криводол беше открит светилищен комплекс, разгърнат на десетки декари и богат на скални изображения от различни исторически периоди. Наскоро стана ясно, че за района има инвестиционно намерение за изграждане на фотоволтаична централа. О
В края на 2019 година археологът и директор на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски открива мащабен светилищен комплекс в района ма мездренското селце Ослен Криводол. Пандемията блокира детайлното му изследване, но находките изглеждат обещаващи.
Макар че обектът вече е регистриран в археологическата карта на България, поради голямата площ все още има необходени, непроверени участъци, уточнява Ганецовски.
Светилищният комплекс се характеризира с плитко вдълбани скални гравюри от различни периоди – както от дълбоката праистория до късното Възраждане. Характерно е, че най-много от изображенията касаят тракийския период.
"И затова говори и контекстът – съвсем близо до него, северно от светилището регистрирахме тракийски могилен некропол от общо 8 могили, всички - до една или друга степен копани или частично разрушени от иманяри. Много любопитна природа – ждрело с твърде интересни скали, които напомнят на Бегликташ."
Светилището обхваща поне 40 декара. Най-ранните открити аналози сред изображенията са птица и богинята-майка в поза на раждаща жена.
Към района, богат с пластове история, освен интересът на археолозите и иманярите, вече има заявен и друг. В интернет страниците на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Враца и на Община Мездра намираме уведомление за инвестиционно предложение за изграждане на фотоволтаична централа в девет имота в местността Осене в землището на съседното Старо село. Общата площ на парцелите, върху които на забити в земята метални стълбове ще има слънчеви панели, е близо 20 дка. В района ще се копае за окабеляване и свързване на отделните фотоволтаични модули.
"Явно има интереси в целия участък – Ослен Криводол, Старо село, Царевец, заради наличието на скални пространства, където отсъстват обработваеми земи – именно по тях да се изградят подобен тип фотоволтаици. Проблемът е, че на немалко от тези предварително маркирани участъци има много археология! Както това светилище, така и няколко обекта от Средновековието. Видях на предварителната идейна карта, че обхваща все средновековни крепости, регистрирани в националната система, със статут от национално значение, както и светилището, за което говорим. Тепърва ще тече съгласуване. Би следвало всички археологически обекти, с определяне на точните им граници и охранителни зони, да бъдат изключени от тези инвестиционни намерения. Знам какви апетити има, но археологията си е археология и ще трябва да си опазваме наследството", категоричен е археологът Георги Ганецовски.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..