Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инвестиционните намерения се припокриват както с новооткрит светилищен комплекс, така и със средновековни обекти

Археология срещу фотоволтаици - край три мездренски села интересите се пресичат

Георги Ганецовски: Знам какви апетити има, но ще трябва да си опазваме наследството

| Репортаж
археологът Георги Ганецовски
Снимка: Ива Антонова

Районът на три съседни мездренски села се оказва арена на сблъсък на различни интереси.

Преди няколко години край село Ослен Криводол беше открит светилищен комплекс, разгърнат на десетки декари и богат на скални изображения от различни исторически периоди. Наскоро стана ясно, че за района има инвестиционно намерение за изграждане на фотоволтаична централа. О

В края на 2019 година археологът и директор на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски открива мащабен светилищен комплекс в района ма мездренското селце Ослен Криводол. Пандемията блокира детайлното му изследване, но находките изглеждат обещаващи.

Макар че обектът вече е регистриран в археологическата карта на България, поради голямата площ все още има необходени, непроверени участъци, уточнява Ганецовски.

Светилищният комплекс се характеризира с плитко вдълбани скални гравюри от различни периоди – както от дълбоката праистория до късното Възраждане. Характерно е, че най-много от изображенията касаят тракийския период.

"И затова говори и контекстът – съвсем близо до него, северно от светилището регистрирахме тракийски могилен некропол от общо 8 могили, всички - до една или друга степен копани или частично разрушени от иманяри. Много любопитна природа – ждрело с твърде интересни скали, които напомнят на Бегликташ."

Светилището обхваща поне 40 декара. Най-ранните открити аналози сред изображенията са птица и богинята-майка в поза на раждаща жена.

Към района, богат с пластове история, освен интересът на археолозите и иманярите, вече има заявен и друг. В интернет страниците на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Враца и на Община Мездра намираме уведомление за инвестиционно предложение за изграждане на фотоволтаична централа в девет имота в местността Осене в землището на съседното Старо село. Общата площ на парцелите, върху които на забити в земята метални стълбове ще има слънчеви панели, е близо 20 дка. В района ще се копае за окабеляване и свързване на отделните фотоволтаични модули.

"Явно има интереси в целия участък – Ослен Криводол, Старо село, Царевец, заради наличието на скални пространства, където отсъстват обработваеми земи – именно по тях да се изградят подобен тип фотоволтаици. Проблемът е, че на немалко от тези предварително маркирани участъци има много археология! Както това светилище, така и няколко обекта от Средновековието. Видях на предварителната идейна карта, че обхваща все средновековни крепости, регистрирани в националната система, със статут от национално значение, както и светилището, за което говорим. Тепърва ще тече съгласуване. Би следвало всички археологически обекти, с определяне на точните им граници и охранителни зони, да бъдат изключени от тези инвестиционни намерения. Знам какви апетити има, но археологията си е археология и ще трябва да си опазваме наследството", категоричен е археологът Георги Ганецовски.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Оруш

Преди 112 години българинът Виктор Витанов конструира автомобил

Знаете ли, че българин е построил автомобил? И това е станало преди 112 години. Създателят на популярния сайт за стара техника Антон Оруш се натъкнал на информация, публикувана в тогавашната българска и международна преса. Годината е 1912-а. Докато България, заедно със Сърбия, Гърция и Черна гора среща на бойното поле Турция, за да защити..

публикувано на 19.05.24 в 21:30
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

публикувано на 19.05.24 в 09:00
Цветанка Костадинова

Легендарна българска спринтьорка избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади , която австралийските власти определят като една от най-успешните емигранти в страната им,  която е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет . Днес Цветанка..

публикувано на 19.05.24 в 08:30

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10