Това обясни пред БНР д-р Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност. По думите му над 60 000 многофамилни сгради в страната чакат да бъдат обновени, огромен е и броят на еднофамилните, в които живее голяма част от населението.
Вероятно ще трябва да плащаме за бъдещо обновяване на сградите, в които живеем, но това не означава, че това плащане не трябва да бъде подпомагано от страна на държавата, отбеляза Цанев.
"Тези кредити, които евентуално бихме взели, за да обновим нашите сгради, трябва да са изключително атрактивни и от тях да могат да се възползват всички, без ограничения от социален статус, доходи, възраст, което често е проблем, но решим проблем."
МРРБ бави обявяването на резултатите от първия етап на програмата за саниране, за да не се повлияе върху местните избори, защото общините са основният двигател на процеса.
"Местните власти ще са на фронтовата линия, без да имат вина за това, което се случва", коментира Драгомир Цанев.
По думите му, недоволни ще има – 3067 са подадените заявления, а едва 600 сгради ще бъдат обновени на първия етап.
"2400 сгради и техните недоволни собственици на апартаменти ще имат какво да кажат на местните власти."
Тези 2400 сгради вече са финансирали техническите паспорти. Те няма да имат достатъчно време за втория етап от програмата, защото кандидатстването приключва в средата на януари, а резултатите от първия ще бъдат обявени в средата на ноември, посочи още Цанев.
"Ще се окаже, че макар да има очевиден интерес, няма да имаме физическата възможност да го посрещнем и няма да имаме инструментите, с които да помогнем на гражданите да продължат своя интерес към програмата. Ще има отдръпване, но ще има достатъчно сдружения на собствениците, които няма да се откажат и са готови още на този етап да участват със съфинансиране. Но на тях трябва да им се помогне. Да им се осигури време, условия, инструменти да покрият съфинансирането. Това не го виждаме."
Този преход, колкото и да е важен, колкото и да е неизбежен, е толкова плавен, че сякаш не се случва, коментира Драгомир Цанев в предаването "Хоризонт до обед".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..